Controverse majore, după ce un senator POT a propus ca bolnavii oncologici să plătească 5% din tratamentul lor
Un proiect de lege aflat în dezbatere la Senat stârnește controverse majore. Inițiativa prevede ca pacienții bolnavi de cancer să achite statului 5% din valoarea serviciilor medicale de care beneficiază. Autorul susține că măsura ar asigura o mai bună protecție financiară și un acces mai facil la tratament. În schimb, pacienții contestă proiectul și avertizează că, dacă va fi adoptat, sumele datorate ar putea deveni imposibil de suportat.
Proiectul a fost depus la finalul anului trecut de senatorul POT Gheorghe Vela şi prevede, între altele, faptul că pacientul oncologic datorează statului o contribuţie de 5% din valoarea serviciilor medicale decontate de CNAS.
Prezenta lege are ca scop protejarea pacienţilor oncologici împotriva riscurilor financiare excesive, prin instituirea unui cadru coerent pentru acoperirea costurilor medicale, inclusiv prin stabilirea unui regim de coplată minimă, plafonată şi, după caz, eşalonată, în condiţiile legii.
Există şi excepţii: minorii, cei care locuiesc la distanţă mare de un centru în care pot face tratament, cei în situaţii socio-economice vulnerabile sau cei aflaţi în stadii avansate ale bolii. Iar coplata poate fi plătită şi în rate, fără dobândă şi fără penalităţi.
Propunerea este contestată de cei care îi reprezintă pe bolnavii de cancer.
Cezar Irimia, președintele Federației Asociațiilor Bolnavilor de Cancer: Pentru pacientul oncologic, 5% coplată înseamnă renunțarea la tratament, înseamnă renunțarea la viață. În oncologie, tratamentele sunt foarte scumpe, așa că acel 5% coplată trebuie să dispară.
Iniţiatoarea mai multor proiecte de lege pentru pacienţii oncologici, senatoarea Nicoleta Pauliuc, anunţă că acest proiect nu va trece de Parlament.
Nicoleta Pauliuc, senator PNL: Din păcate, colegi de-ai noștri care își doresc cu ardoare să fie cunoscuți, necunoscând domeniul, neînțelegând că astfel de modificări legislative se fac în echipă, vin cu astfel de idei care creează rumoare, creează frică, temerea în rândul pacienților oncologici că drepturile lor, că șansa lor, că speranța lor la viață poate fi, în urma unei astfel de inițiative legislative, anulate. Vreau să-i asigur pe toți cei care urmăresc acest mesaj că, în Parlamentul României, o astfel de inițiativă legislativă nu va trece. Am vorbit și cu colegi care sunt parlamentari în Comisia de sănătate.
Până în acest moment, Casa Naţională de Sănătate nu a fost consultată cu privire la acest proiect.

