Concurență mare la Facultățile de Medicină din țară. Mii de tineri au susținut examenul de admitere

13 July 2025, 18:47

Concurenţă mare la medicină şi anul acesta. Sunt mii de tineri care vor să devină medici, farmaciști, stomatologi sau asistenți medicali. Un număr mult mai mare decât cel al locurilor disponibile în facultăţile de profil din ţară. Astăzi, pentru ei, a fost ziua decisivă: au susţinut examenul de admitere la facultate.

La Universitatea de medicina din Cluj-Napoca, peste 2.300 de tineri s-au înscris la examen, cu aproape 700 mai mulți decât anul trecut.

Anca Buzoianu, rectorul UMF „Iuliu Haţieganu” Cluj-Napoca: Cea mai mare concurență este la programul de studiu Radiologie și Imagistică Medicală, la Tehnică Dentară, Asistență Medicală și Medicină.

Concurența mare și la Facultatea din Craiova, 2,5 candidați pe un loc la medicină generală și mai mult de 5 la medicină dentară.

Dan Ionuț Gheonea, rectorul UMF Craiova: Încercăm să testăm și să selectăm exact acei candidați care vor face față în Facultatea de Medicină.

La București, aproape patru mii de tineri s-au înscris pentru admiterea la UMF ”Carol Davila”. În jur de 2.500 candidează la medicina generală unde concurența depășește 3 pe un loc.

Viorel Jinga, rectorul UMF „Carol Davila” Bucureşti: La Medicină sunt 3,33 pe loc, la Stomatologie 3,97 pe loc, la Tehnică Dentară 3,3 pe loc.

Din cauza emoțiilor, una dintre candidate a leșinat în sală și a fost dusă la spital. Pentru a preveni orice tentativă de fraudă și scurgere de informații, membrii comisiei pentru subiecte au fost izolați cinci zile într-o locație secretă, sub paza Jandarmeriei. 49 dintre olimpicii la Biologie, Chimie sau Fizică au fost admiși fără examen.

Decontarea serviciilor medicale, doar cu validare prin SMS din partea pacienților. Medicii, indignați de măsură

Medicii de familie și cei din policlinici vor putea deconta servicii medicale numai după ce vor primi validare de la pacient, printr-un cod primit pe SMS. Ca la orice tranzacție online. Această măsură îi va împiedica pe medici să deconteze servicii fictive, susţine ministrul Alexandru Rogobete. Medicii vizați vorbesc de un supercontrol care pornește de la premisa că toți vor să fraudeze sistemul.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite