Salariile medicilor, costul medicamentelor și transferurile, vizate de măsurile Guvernului privind risipa din Sănătate

Guvernul pregătește măsuri prin care speră să elimine risipa din sistemul medical. Sunt vizate salariile unor medici, cheltuielile cu medicamentele scumpe și spitalele cu internări puține și care transfertă pacienți nejustificat. Reprezentanţii pacienților și sindicatele atrag atenția că doar reducerea cheltuielilor nu va rezolva problema: este nevoie de digitalizare și investiții consistente acolo unde sunt spitale rămase în urmă, plus medicamente și aparatură de ultimă generație. Au și propriile propuneri de măsuri care să facă sistemul mai eficient.

Concursul de rezidențiat se dă duminică. Sunt peste 10.000 de candidați pe aproximativ 5.200 de locuri

Ministerul Sănătăţii organizează în acest sfârșit de săptămână concursul de intrare în rezidenţiat în domeniile medicină, medicină dentară şi farmacie. Concursul se va desfăşura în 6 centre universitare: Bucureşti, Cluj-Napoca, Craiova, Iaşi, Târgu Mureş şi Timişoara, cu o durată de 4 ore, sub formă de test-grilă cu 200 de întrebări.

Angajări pe ultima sută de metri în sănătate, în condiţiile în care de la 1 mai ar putea fi îngheţate angajările la stat

Ministrul Sănătăţii a cerut unităţilor sanitare din România să se grăbească cu scoaterea la concurs a posturilor libere, în condiţiile în care de la 1 mai ar putea fi îngheţate angajările la stat, pe fondul actualelor constrângeri bugetare. Alexandru Rafila a precizat că politica de personal aparţine fiecărei unităţi sanitare în parte. Poate fi o soluție pentru a acoperi deficitul de personal, spun reprezentanții sindicatelor, dar greu de pus în practică.

Criza de medici, boala cronică a spitalelor din România. Zeci de spitale din ţară lucrează cu o grilă minimă de personal

Criza de medici, boală cronică pentru sistemul sanitar românesc. Zeci de spitale din ţară lucrează cu o grilă minimă de personal, iar multe au fost nevoite să închidă anumite secții pentru că doctorii fie au ieșit la pensie, fie au demisionat. În unele zone nici măcar urgenţele nu mai pot fi acoperite din cauza lipsei medicilor de specialitate. Cel mai greu este pentru pacienții oncologici nevoiți să parcurgă sute de kilometri până la centrele de radioterapie care încă mai au medici specialiști.

Ultima Oră

Cele mai citite