Cod portocaliu de ninsori și viscol la munte. În toată ţara, temperaturile au scăzut brusc și se mențin
Cine ajunge la munte, va găși un peisaj ca în plină iarnă. Ninge de dimineaţă, iar meterologii au avertizat că la peste 1500 de metri altitudine se va aşterne un strat consistent de zăpadă. Transalpina a fost închisă. Nu și Transfăgărăşanul, unde drumarii au reuşit să cureţe şoseaua. În toată ţara, temperaturile au scăzut brusc faţă de zilele trecute şi vor rămâne aşa până la sfârşitul săptămânii.
Este avertizare cod portocaliu în zona de munte a județelor Caraș-Severin, Gorj, Vâlcea, Hunedoara, Albă, Sibiu și Brașov. A nins toată ziua, iar vântul a viscolit zăpadă.
Pe Transalpina e deja peisaj de iarnă, însă drumul e periculos și traficul a fost restricționat între Rânca și Obârșia Lotrului. Poate fi o măsură teporară, în funcție de evoluția vremii sau, dacă nu se va mai putea curată carosabilul la peste 2000 de metri altitudine se va ajunge la închiderea permanentă până în vara viitoare.
Drumarii au ieșit cu utilajele și pe Transfăgărășan și au reușit să țînă șoseaua deschisă. Salvamontiștii avertizează, însă, turiștii să nu urce neechipaţi pe munte, unde vântul viscoleşte zăpada și vizibilitatea e scăzută.
Zăpadă de la începutul toamnei e încurajatoare pentru administratorii domeniilor schiabile, care speră la un sezon plin de turiști.
Așa, se va putea da drumul la sezonul de schi încă de la sfâșritul lunii noiembrie.
În zonele montane, dimineată erau minus 8 grade în Călimani, Ceahlău și la Vârful Omu, minus 5 la întorsura Buzăului sau Bâlea Lac. Temperaturi s-au menținut scăzute toată ziua în majoritatea zonelor țării.
Meterologii anunță că temperaturile vor începe să urce ușor abia de duminică, iar toamna se va întoarce cu temperaturi care pot ajunge din nou la 20 de grade la jumătatea săptămânii viitoare.

