Temperaturi negative și zăpadă la munte

De Paşte vom avea şi zăpadă în România. În zonele de munte, unde sunt deja ninsori abundente şi frig neobișnuit pentru această perioadă. În restul țării va fi frig și posibil vor cădea ploi.

Vremea dă bătăi de cap şoferilor, în special pe drumurile de munte. Restricţii pe șoseaua care urcă spre Rânca

Vremea rea provoacă în continuare probleme, în special pe drumurile de munte. Pe șoseaua care urcă spre Rânca se circulă cu restricții, dar chiar și așa au apărut blocaje. Șoferii care au pornit spre stațiune cu mașinile neechipate corespunzător nu au mai putut urca pe serpentine și au ţinut în loc inclusiv utilajele de deszăpezire. Drumarii intervin permanent pe Transalpina, dar vântul aduce zăpada înapoi pe carosabil. Autorităţile insistă ca şoferii să nu parcheze pe marginea şoselei deoarece blochează circulaţia.

Ger și viscol până la începutul săptămânii viitoare. Ministra Mediului a convocat Comitetul pentru situații de urgență

Vreme cu manifestații severe în acest sfârșit de săptămână, cu vânt puternic și ninsori viscolite. Mare parte din țară este vizată de cod galben sau portocaliu până luni dimineață. În multe zone locuite, rafalele puternice au doborât copaci și stâlpi de înaltă tensiune, care au căzut peste garduri și mașini. Cele mai mari probleme sunt în zonele de munte, la altitudini mari, unde încă de aseară vântul a suflat și cu peste 130 de kilometri pe oră. A fost emis și cod roșu.

Ultima Oră

Cele mai citite