Vremea se anunță perfectă la munte în minivacanța care se apropie. Se deschid pârtiile

Veste bună pentru pasionații sporturilor de iarnă. Cei care merg la munte în această minivacanţă vor avea ocazia să se bucure de zăpadă: pârtiile se vor deschide peste 2 zile. Staţiunea Predeal este rezervată aproape în totalitate, iar hotelierii fac ultimele pregătiri. Vremea însă se va încălzi spre finalul săptămânii, mai ales în sudul ţării. În unele zone se vor înregistra chiar şi 20 de grade.

Două persoane au fost rănite după ce un copac a căzut peste maşina cu care se deplasau prin Pasul Bucin din Harghita

Primul episod de iarnă de la munte se putea transforma într-o tragedie în Pasul Bucin din Harghita. Unul dintre copacii doborâţi de vânt a străpuns plafonul unei maşini aflate în mers şi s-a înfipt în bord. Şoferul şi soţia sa au scăpat, ca prin minune, doar cu răni uşoare. Încă de noaptea trecută, a viscolit şi în judeţele Bihor, Hunedoara şi Argeş. Primul strat mai serios de zăpadă din acest sezon a luat prin surprindere turiştii de la pensiuni, care au fost nevoiţi să aştepte utilajele de deszăpezire pentru a pleca spre case. Şi în Bucureşti rafalele de vânt au făcut pagube.

Ultima Oră

Cele mai citite