Transfăgărășanul ar putea fi redeschis luna viitoare, mai devreme ca de obicei

Transfăgărășanul (Foto: Simona Avram)
17 April 2024, 08:32

În porțiunea de drum din județul Argeş mai e putină zăpadă pe şosea, iar în Sibiu, între Bâlea Cascadă și Tunel, se lucrează cu utilaje.

Anul acesta, deszăpezirea a început mai devreme cu aproape o lună, pentru că stratul de zăpadă nu mai e la fel de consistent ca altădată.

Operațiunea de curățare nu este foarte complicată, așa că secțiunea Piscu Negru-Bâlea Cascadă ar putea fi redeschisă curând.

În zona Bâlea Lac, din cauza temperaturilor foarte mari, se menține pericolul de avalanșă.

În ultimii trei ani, Transfăgărășanul s-a redeschis în a doua jumătate a lunii iunie.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite