Ciucu: Lucrările de reabilitare a şinelor generează disconfort, dar sunt necesare. Se strică tramvaie în fiecare zi
Lucrările de reabilitare a şinelor de tramvai trebuie realizate, în ciuda disconfortului pe care îl generează pentru şoferi, a transmis, luni, primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, în cadrul unei conferinţe de presă.
Potrivit acestuia, în ultimii 20 de ani nu au existat şantiere mari în Bucureşti din cauza lipsei de bani, dar, fără lucrări de infrastructură, oraşul va “rămâne în urmă”.
Ciucu a subliniat că, în lipsa lucrărilor, există riscul ca tramvaiele să nu mai poată circula, având în vedere că liniile au o vechime de 50 – 60 de ani.
“În următorii doi – trei ani nu o să fie foarte confortabil, dar este corect să ducem aceste lucrări la capăt. Pentru aceste şantiere nu ajung banii europeni. Am stat trei luni – nu am făcut altceva decât să vorbesc cu băncile, să obţinem cofinanţare. Suntem atât de în urmă cu infrastructura, încât trebuie să ne suportaţi, generaţia noastră de primari, cu şantiere. Dar, după trei – patru ani, nu vor mai fi probleme. O să călătorim civilizat. Se strică tramvaiele, pentru că liniile sunt varză. Se strică tramvaiele în fiecare zi“, a precizat Ciprian Ciucu.
El a subliniat că, dacă nu sunt demarate proiectele pentru reabilitarea celor 50 de kilometri de linii de tramvai, finanţate parţial din bani europeni, există riscul să se piardă fondurile respective.
“Sunt atât de întârziate, încât am avut de luat două decizii: să le etapizăm şi să asumăm pierderea proiectelor şi a banilor sau să îmi asum toate înjurăturile din partea şoferilor şi să iau decizia corectă: să le dăm drumul la toate odată, pentru că aceste şantiere nu presupun doar lucrări la liniile de tramvai, care sunt mai simple, presupun lucrări de utilităţi, apă – canal, devieri de reţele, Termoenergetica, iluminat, gaze şi aşa mai departe. Şi, pentru a mă asigura că în următorii doi ani vor fi finalizate, am considerat că este corect să avem aceste şantiere începute, să poată fi finalizate la timp“, a explicat primarul.
Ciucu a menţionat că a cerut Poliţiei Locale să elibereze banda întâi a străzilor pentru fluidizarea traficului. De asemenea, a informat că se va duce “neanunţat” pe şantiere.
La şantierele deja începute, lucrările nu s-au desfăşurat într-un ritm normal, deoarece plăţile pentru constructori au întârziat mai multe luni, a completat el.
“Primul motiv pentru care nu s-a lucrat într-un ritm normal este că nu au fost bani. (…) Au fost demobilizaţi constructorii, în lipsa plăţilor. Nu s-au plătit, pentru că nu au fost bani. Primăria Municipiului Bucureşti, în 2024 şi 2025, a fost lipsită de 3,5 miliarde de lei. Primăriile de sector, minus alte 3,5 miliarde. De abia în luna februarie am putut să plătesc salariile la zi. Era posibilitatea să dăm salariile pe jumătate. Aşa am preluat PMB”, a susţinut Ciprian Ciucu.

