Victor Ponta, exclus a doua oară din PSD, după ce și-a depus candidatura la prezidențiale. Ciolacu, pe surse: Nu este o zi deloc fericită pentru mine. Speram să nu se ajungă în mandatul meu la excluderi

Marcel Ciolacu (Foto: Inquam Photos / Octav Ganea)
12 March 2025, 14:44 (actualizat 12 March 2025, 15:16)

Decizia de excludere din PSD a lui Victor Ponta a fost luată miercuri de Consiliul Politic Național al PSD, au declarat pentru HotNews.ro surse politice. Un singur vot a fost „împotrivă”.

Înaintea ședinței conducerii partidului, liderul PSD, Marcel Ciolacu, declara că va propune Consiliului Politic Național excluderea din partid a lui Victor Ponta. Acesta a răspuns astfel înaintea şedinţei CPN al PSD, întrebat dacă Victor Ponta va fi exclus din partid.

“O să merg cu această propunere la colegii mei”, a declarat Marcel Ciolacu la sediul PSD.

SURSE: Nu este o zi deloc fericită pentru mine. Ca președinte PSD am încercat mereu să aduc foștii membri înapoi în partid. Speram să nu se ajungă în mandatul meu la excluderi. Dar avem un acord politic, coaliția așa functioneaza, este trecut explicit numele lui Crin Antonescu acolo. Deci este o decizie forțată de faptul ca dl. Ponta a hotărât să candideze la presedintie, ar fi spus Marcel Ciolacu în sedință.

La finalul lunii februarie, Ponta a anunțat că se autosuspendă din calitatea de membru de partid pe motiv că nu îl poate susține pe Crin Antonescu. 

„Având în vedere situația actuală, în care există o contradicție evidentă între voința electoratului și deciziile luate de conducerile Partidelor politice care formează Coaliția de Guvernare, mă văd nevoit să vă comunic în mod formal decizia mea: Conducerea PSD a decis, pentru prima dată în istoria sa ca partid, să nu aibă un candidat propriu pentru Alegerile Prezidențiale din 2025 – în acest fel electoratul de stânga este abandonat și nereprezentat”, arată scrisoarea prin care Victor Ponta cerea să fie suspendat. 

Deputatul Victor Ponta a declarat miercuri că îl întristează faptul că liderii PSD vor să îl excludă din partid, adăugând că iubeşte “poporul pesedist”.

VEZI ȘI Victor Ponta şi-a depus candidatura: Vreau să văd dacă voi fi lăsat să candidez

Ponta a fost întrebat, la sediul Biroului Electoral Central, după ce şi-a depus candidatura la alegerile prezidenţiale, dacă se aşteaptă ca social-democraţii să îl susţină pentru funcţia de preşedinte al ţării, în contextul în care ar putea fi exclus miercuri din partid.

El a adăugat că nu mai este membru al PSD şi nu ştie cum o să fie dat afară din partid.

Deputatul Victor Ponta a declarat miercuri că îl întristează faptul că liderii PSD vor să îl excludă din partid, adăugând că iubește ‘poporul pesedist’.

Ponta a fost întrebat, la sediul Biroului Electoral Central, dacă se așteaptă ca social-democrații să îl susțină pentru funcția de președinte al țării, în contextul în care ar putea fi exclus miercuri din partid.

‘Știu acest lucru, sigur că mă întristează. Eu am făcut cinste și am muncit pentru social-democrații din România de la Tineret. Eram președinte la Tineret (Organizația de tineret a PSD – n.r.), după aceea ca prim-ministru au fost alături de mine. Țin foarte mult, iubesc poporul pesedist, nu doar pesedist și penelist și AUR-ist și poporul român. Uneori are ghinion de conducători slabi, fricoși și eu, împreună cu poporul, o să le dau curaj conducătorilor să nu le mai fie frică de sistem. Cu toți pesediștii, cu toți peneliștii, cu toți AUR-iștii, cu toată lumea am o relație de respect, voi colabora cu ei, iar deciziile unor lideri luate din frică, de teama sistemului, eu le spun un lucru, că l-am învățat: dacă se dau cu sistemul să nu creadă că o să îi ierte’, a menționat Victor Ponta.

‘Le e frică de sistem, le e frică de domnul Predoiu, care e acum reprezentantul sistemului, și e o slăbiciune a lor pe care pot să o înțeleg și pe care o vor regreta. Vă amintesc că am mai fost dat o dată afară din PSD, când le-am spus că nu-i normal să își dea jos propriul Guvern și pe Sorin Grindeanu. Mi-au dat dreptate după aia. O să vedeți că îmi vor da dreptate și după 19 mai și le spun celor din PSD să aibă încredere, pentru că au avut un primar, pe Sorin Oprescu, tot așa dat afară din PSD și care i-a reprezentat’, a transmis Ponta. 

sursa Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite