Cererea de suspendare a preşedintelui Klaus Iohannis, redepusă de opoziţie
Cererea de suspendare a preşedintelui Klaus Iohannis a fost redepusă, miercuri seară, de opoziţie, după ce, în cursul zilei, nu a reușit să pună pe ordinea de zi a camerelor reunite ale Parlamentului această cerere.
Detalii a oferit Alina Sorocean, la emisiunea Prim Plan de pe TVR Info: Potrivit surselor, parlamentarii opoziției au strâns, din nou, cele 155 de semnături necesare pentru a redepune această cerere de suspendare a lui Klaus Iohannis.
Au chiar și peste numărul de semnături, după ce USR s-a alăturat acestui demers, deși inițial au spus că nu vor semna. 26 de parlamentari USR au semnat.
Cererea va fi depusă în această seară la birourile permanente reunite ale Parlamentului. Dar o ședință urmează să aibă loc, cel mai probabil, săptămâna viitoare, pentru că președintele Camerei Deputaților și președintele Senatului trebuie să convoace o nouă ședință a biroului permanent reunit în care se va analiza această nouă solicitare.
Dacă cererea întrunește toate procedurile legale, va fi convocat un plen reunit, pentru vot.
“S-ar putea face și în această noapte ședința biroului permanent reunit, dar este clar că nu se va întâmpla acest lucru. Aleșii sunt în plen ca să voteze bugetul, vor termina peste câteva ore, vor urma să dea votul pe acest buget. Vom vedea dacă se va întâmpla acest lucru pe parcursul zilei de mâine. Inclusiv parlamentarii opoziției se așteaptă ca abia săptămâna viitoare să aibă loc o ședință a biroului permanent reunit“, a mai explicat Alina Sorocean.
Miercuri, opoziția nu a reușit să pună pe ordinea de zi a camerelor reunite ale Parlamentului cererea de suspendare a Președintelui României. Potrivit Constituției, este nevoie de o treime din numărul parlamentarilor, adică 155. Atâtea erau inițial anexate cererii din partea AUR, SOS și POT. Însă doi parlamentari din partidul Dianei Șoșoacă au demisionat între timp.
Săptămâna trecută, la Bruxelles, Iohannis a declarat că nu intenționează să demisioneze, pentru că prelungirea mandatului său este în acord cu Constituția.
În Constituţie scrie foarte clar că trebuie să stau până predau mandatul preşedintelui nou ales. Cred că am lămurit cu asta toată discuţia, a declarat atunci Klaus Iohannis.

