Ce poate și ce nu poate învăța UE din facturile mici la energie ale Spaniei: “Nici soarele, nici vântul nu pot fi blocate în Strâmtoarea Ormuz”
În timp ce restul Europei caută soluții rapide pentru prețurile tot mai mari la energie, Spania își permite să se laude cu rezultatele sale, scrie Politico.
Facturile la energie au crescut vertiginos pe continent după ce Iranul a blocat fluxul de petrol și gaze prin Strâmtoarea Ormuz și a bombardat instalații de producție de combustibil din Orientul Mijlociu, ca răspuns la loviturile aeriene ale SUA și Israelului. La summitul Consiliului European de joi, de la Bruxelles, mulți lideri UE au avertizat asupra unor dificultăți majore pentru gospodării și industrie dacă criza nu se încheie curând.
Însă premierul spaniol Pedro Sánchez a subliniat rapid că țara sa a fost în mare parte ferită de aceste creșteri de prețuri.
„Spania arată cum tranziția energetică și angajamentul nostru față de energiile regenerabile asigură faptul că cetățenii, industria, companiile, lucrătorii și gospodăriile sunt mai puțin afectați decât alții”, a spus el. În prezent, energiile regenerabile produc aproape 60% din electricitatea Spaniei.
Sánchez a prezentat Spania ca model pentru alte țări.
„Sâmbăta trecută, prețul pe megawatt-oră de electricitate în Spania era de 14 euro, în timp ce în Italia, Germania și Franța, consumatorii plăteau peste 100 de euro”, a spus el. „Această diferență nu este rezultatul norocului, ci al faptului că acest guvern a lucrat în ultimii opt ani pentru a fi în fruntea dezvoltării energiei regenerabile”.
Totuși, chiar și unele state pro-energie verde spun că lucrurile nu sunt atât de simple, din cauza modului în care Europa calculează prețurile la electricitate.
„Noi producem aproximativ 90% din consumul anual din surse regenerabile”, a declarat cancelarul Austriei, Christian Stocker. „Dar plătim electricitatea la prețul stabilit de centralele pe gaz. Asta este aproape dublu”.
Energia verde
Mândria Madridului nu este nefondată, spune Jan Rosenow, profesor de politici energetice și climatice la Universitatea Oxford.
„Spania se află într-o poziție structurală fundamental diferită față de majoritatea vecinilor europeni. Din 2019, și-a dublat capacitatea de energie eoliană și solară, adăugând mai multă capacitate regenerabilă decât orice altă țară din UE, cu excepția Germaniei, a cărei piață energetică este de două ori mai mare”, a spus el.
Înainte de revoluția energiei verzi, Spania avea unele dintre cele mai mari prețuri la electricitate din Europa. Dar până în 2025, acestea au ajuns cu 32% sub media europeană.
Vicepreședinta Comisiei Europene, Teresa Ribera, care a coordonat politica energetică a Spaniei între 2018 și 2024, a declarat că guvernul lui Sánchez a „lucrat pentru a facilita tranziția sistemului electric, pentru a promova energiile regenerabile și pentru a elimina treptat cărbunele încă de la început”.
Totuși, Spania este doar la mijlocul clasamentului în ceea ce privește „înverzirea” sistemului energetic – țările baltice și nordice sunt mai avansate. Gazul fosil reprezintă încă până la o cincime din producția de electricitate, la fel ca energia nucleară.
Un factor important este cât de des înlocuiesc energiile regenerabile combustibilii fosili în Europa. Prețurile angro la electricitate sunt determinate de cel mai scump combustibil necesar pentru a acoperi cererea, astfel că utilizarea chiar și a unei cantități mici de gaz sau cărbune scump poate duce la creșteri mari ale facturilor. Austria este printre țările care critică acest sistem.
Dar clima Spaniei, cu mult soare și vânt, permite o producție constantă de energie regenerabilă: gazul este necesar doar în aproximativ 15% dintr-o zi obișnuită, comparativ cu aproape 90% în Italia.
„Când gazul influențează prețul electricității doar 15% din timp, o creștere bruscă de peste 50% a prețului gazului abia se simte”, a explicat Rosenow.
Dave Jones, analist principal la think tank-ul Ember, susține că modelul Spaniei ar putea fi replicat și în alte regiuni, de exemplu prin dezvoltarea energiei eoliene în Marea Nordului sau exploatarea potențialului geotermal din Europa Centrală.
„Spania este doar cu un pas înaintea celorlalți”, a spus el.
O realitate mai complexă
Rosenow avertizează că Sánchez „exagerează ușor” avantajele Spaniei, deoarece țara rămâne vulnerabilă la fluctuațiile piețelor globale de combustibili fosili.
„Locuințele din Spania sunt încă încălzite în principal cu gaz și petrol, iar mașinile funcționează în mare parte pe benzină și motorină”, a spus el. „Războiul din Iran afectează și aceste sectoare, iar consumatorii simt impactul la pompă și pe facturile de încălzire, la fel ca toți ceilalți.”
De aceea, în ciuda tonului optimist, Sánchez a anunțat vineri un plan de cinci miliarde de euro, cu 80 de măsuri, pentru a contracara efectele economice ale războiului. Printre acestea se numără reducerea taxelor la energie și subvenții pentru combustibil destinate fermierilor și pescarilor.
Revoluția energiei regenerabile din Spania este departe de a fi completă. „Este un proces în desfășurare”, a recunoscut Ribera. „Dar Spania a făcut un pas foarte important în ultimii opt ani, ceea ce îi permite să facă față mai bine dificultăților actuale”.
Între timp, criza din Iran evidențiază faptul că energia curată produsă local este singura cale viabilă pentru Europa spre o aprovizionare sigură și ieftină.
Aceasta reprezintă o victorie pentru Spania, mai ales după acuzațiile că energia verde ar fi fost cauza blackout-ului istoric din Peninsula Iberică de anul trecut. Întâmplător, vineri, un raport la nivelul UE a concluzionat că întreruperea a fost cauzată de o combinație de factori, dar în mod clar nu de dependența Spaniei de energiile regenerabile.
„Spania și-a făcut temele în ultimii ani și acum culegem roadele, deși mai este încă mult de lucru”, a declarat ministra spaniolă a tranziției ecologice, Sara Aagesen. „Trebuie să continuăm să accelerăm tranziția, pentru că un lucru este sigur: nici soarele, nici vântul nu pot fi blocate în Strâmtoarea Ormuz”.

