Cum a fentat Relu Fenechiu statul. Partajul deschis de soție a blocat recuperarea prejudiciului în ambele dosare

Fostul ministru Relu Fenechiu a reușit să blocheze recuperarea prejudiciului cu ajutorul soției sale. Mariana Fenechiu a deschis un proces de partaj al bunurilor, fără însă să și divorțeze. Strategia i-a ținut departe de averea familiei pe executorii judecătorești și pe inspectorii Fiscului. În dosarele în care a fost condamnat fostul ministru, prejudiciul e de aproape 10 milioane de lei.

Președintele Iohannis a transmis ministrului Justiției cererea de urmărire penală în cazul fostului ministru Valerian Vreme

Președintele Klaus Iohannis a transmis vineri ministrului Justiției cererea de urmărire penală a lui Vreme Valerian, fost ministru al Comunicațiilor și Societății Informaționale, pentru săvârșirea infracțiunii de abuz în serviciu dacă funcționarul public a obținut pentru sine ori pentru altul un folos necuvenit, informează Administrația Prezidențială.

România, campioana instabilității. De la revoluție, Guvernul a avut 150 de miniștri

În România, un ministru rezistă în funcţie cel mult un an. În unele domenii, precum cel al Educaţiei, această medie se reduce la jumătate. Din anii '90 şi până în prezent, 25 de miniştri s-au perindat pe la acest minister. Situaţia este aproape similară în alte 5 domenii. Astfel, ţara noastră a întrecut Italia şi a devenit fruntaşa topului european al instabilităţii guvernamentale.

Şedinţa BPN al PSD, convocată oficial după 10 luni. Foștii lideri dați afară din partid dau bătăi de cap conducerii

Biroul Permanent Național al PSD s-a reunit luni, pentru prima dată după 10 luni. Acest for al social democraților nu a mai fost convocat dinainte de legislativele de anul trecut. Excluşii din PSD dau bătăi de cap partidului. În timp ce aceştia critică deciziile liderilor şi acţiunile lui Liviu Dragnea, conducerea centrală a social-democraţilor anunţă că nu e nevoie de reforme şi se asigură că cei excluşi sunt scoşi inclusiv din bazele de date.

Legea privind diminuarea risipei alimentare a fost suspendată de Guvern

Decizia a fost luată pentru a pregăti un sistem funcțional de aplicare. Asociațiile din domeniu și mai multe ONG-uri au sesizat că nu se definește clar cine sunt operatorii economici obligați să aplice legea, iar măsurile prevăzute nu corespund cu realitatea din România.

Ultima Oră

Cele mai citite