Rovana Plumb îl contrazice pe premierul Tudose și spune că a luat decizia demisiei după declarațiile acestuia dintr-o emisiune tv

Rovana Plumb, ministrul demisionar al Fondurilor Europene, a declarat luni că a luat decizia de a renunța la funcție după afirmațiile premierului Mihai Tudose într-o emisiune televizată referitoare la remanierea guvernamentală. Premierul Tudose a afirmase anterior că Rovana Plumb și Sevil Shhaideh i-au prezentat demisiile după ce au primit citațiile la DNA.

Președintele Klaus Iohannis deliberează asupra noilor miniștri propuși de premier în locul celor demisionari

Propunerile de numire a noilor miniștri PSD au ajuns la Cotroceni. Paul Stănescu, Marius Nica și Felix Stroe ar urma să preia portofoliile de la Dezvoltare Regională, Fonduri Europene și Transporturi. Totul depinde, însă, de președintele Klaus Iohannis, de la care se așteaptă un răspuns. Opoziția i-a taxat deja pe posibilii înlocuitori, pe motiv că nu îndeplinesc criteriile de integritate pentru a fi investiți.

Dragnea: Nu mai merg la Cotroceni decât după alegerile prezidențiale. Nu mai cred în neimplicarea politică a președintelui Iohannis

Liderul PSD, Liviu Dragnea, îi declară război preşedintelui Klaus Iohannis şi anunţă că nu va mai pune piciorul la Palatul Cotroceni până la alegerile prezidenţiale. Motivul: preşedintele s-ar fi implicat politic şi, acuză voalat Liviu Dragnea, ar fi făcut din PSD o ţintă. Premierul Mihai Tudose spune că are o relaţie instituţională bună cu Klaus Iohannis.

Politicienii români și prietenii lor patrupezi

Politicienii români, după modelul celor din occident, au prieteni patrupezi. În timp ce unii interacționează cu animalele doar la pescuit, alții se mândresc cu pisicile și câinii lor, pe care îi consideră membrii ai familiei. Nu puține sunt cazurile în care hrana animalelor adoptate de partide sau de alte instituții este plătită chiar de angajații acestora sau din bugetele lor.

Primăria Capitalei alocă firmelor sale 550 de milioane de lei

Conducerea Primăriei Capitalei vrea să dea 400 de milioane de lei și împrumuturi de aproape 130 de milioane de lei, celor 20 de firme pe care le-a înființat în urmă cu câteva luni. Banii ar urma să asigure plata angajaților, sedii, mașini dar și studii de fezabilitate. Sunt sacrificate investițiile, atrage atenția opoziția, în timp ce primăria se apără și spune că nu se taie nimic, doar se redirecționează.

Ultima Oră

Cele mai citite