Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei române, mesaj după alegerile prezidențiale câștigate de Nicușor Dan

Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei române, a transmis luni un mesaj, după alegerile prezidențiale din România, câștigate de independentul Nicușor Dan. Majestatea Sa a subliniat că țara noastră rămâne puternică și că este importantă regândirea modului în care funcționează instituțiile. Este nevoie ca relația cu diaspora să fie abordată mai eficient, mai profund și mai constant.

Și-a luat fiica de la școală, apoi a vorbit la telefon cu liderii lumii. Nicușor Dan, prima zi ca președinte ales

În prima zi ca președinte ales, Nicușor Dan a combinat activitățile de familie cu îndatoririle pe care i le cere noua poziție. În prima parte a zilei, a renunțat la întâlnirile de la sediul de campanie ca să-și poată lua fiica de la școală. Ziua a continuat cu mesaje oficiale de felicitare și conversații telefonice cu mai mulți lideri europeni.

George Simion, mesaj nou către electoratul său: Vă cer să nu abandonați lupta. Am pierdut doar o bătălie, nu războiul

George Simion a postat luni după amiază un noi mesaj pe Facebook, în care îi mulțumește lui Călin Georgescu, pe care îl numește "președinte", dă asigurări electoratului că s-a pierdut doar o bătălie, nu războiul, și că vor merge înainte și, deși spune că nu există dovezi de fraude la alegeri, îi înseamnă pe cei care susțin că au astfel de dovezi să i le trimită

Claudiu Târziu: Rezultatul alegerilor este o aterizare forțată și dureroasă a mișcării suveraniste în realitate

Europarlamentarul Claudiu Târziu a declarat, într-o postare pe Facebook, că rezultatul alegerilor prezidențiale reprezintă „o aterizare forțată și dureroasă a mișcării suveraniste în realitate”. Târziu  a plecat din AUR după un conflict deschis cu George Simion. Fostul număr doi din AUR  a pus pe seama acestuia și a conducerii lărgite a partidului eșecul mișcării suveraniste la scrutinul de duminică.

Ultima Oră

Cele mai citite