Consumul redus de gaze pune presiune pe sistemul național
Dacă până acum ne îngrijora lipsa gazului, acum consumul redus creează probleme. În a doua zi de Crăciun, România a consumat cât într-o zi de vară. Iar, azi, situația a fost aproape la fel. În aceste condiții, presiunea în conducte a crescut, iar Sistemul Naţional de Transport al Gazului s-a apropiat de limita care declanșează starea de prealertă. Dincolo de ea, întregul sistem este în pericol.
27 decembrie 2023, 22:36