Consumul redus de gaze pune presiune pe sistemul național. În a doua zi de Crăciun, România a consumat cât într-o zi de vară

27 decembrie 2023, 22:36

Dacă până acum ne îngrijora lipsa gazului, acum consumul redus creează probleme. În a doua zi de Crăciun, România a consumat cât într-o zi de vară. Iar, azi, situația a fost aproape la fel. În aceste condiții, presiunea în conducte a crescut, iar Sistemul Naţional de Transport al Gazului s-a apropiat de limita care declanșează starea de prealertă. Dincolo de ea, întregul sistem este în pericol.


În a doua zi de Crăciun, România a consumat 35 de milioane de metri cubi de gaze, aproape la fel ca într-o zi de vară. Ceea ce înseamnă că în conducte au rămas peste 80 de milioane de metri cubi, o cantitate care s-a apropiat periculos de limita maximă de 83 de milioane de metri cubi de gaze. Când se atinge acest nivel, începe alerta propriu-zisă. Și apare pericolul exploziei, din cauza presiunii prea mari existente în sistemul național.

Dumitru Chisăliță, expert în energie: Explozia în principiu este generată de o scânteie. Nu este neapărat o explozie, este vorba de ruperea unor conducte sau a unor elemente de siguranță care se pot datora suprapresiunii care există în aceste echipamente, în aceste instalații.

Am ajuns în această situație deorece consumul este prea mic pentru cantitățile de gaze care se află în conducte, iar cel mai mare consummator, Azomureş, are producția sistată.

Și nu în ultimul rând să nu uităm că suntem între Crăciun și Anul Nou, aşa că foarte multe firme au activitatea sistată în aceste momente, au angajații în vacanță și iată că acestea sunt principalele motive pentru care consumul este scăzut.

O soluție ar fi exportul, însă unii specialiști în energie spun că nu ar trebui să ne îngrijorăm din cauza câtorva zile cu temperatura ridicată, deoarece iarna abia s-a instalat.

Ionuț Purica, expert în energie, Academia Română: Putem la limită să mai și vindem în exterior, la niște prețuri care să justifice vânzarea respectivă, dacă avem prea mult gaz, dar eu zic, deocamdată e bine de ținut în rezervoare, pentru ca să trecem într-adevăr iarna cu totul, adică și ianuarie, februarie, martie, care sunt lunile în care temperaturile sunt mai joase și consumul de gaze e mai mare.

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a evitat să facă declarații pe această temă. Și a arătat spre Ministerul Economiei. Radu Oprea, în curtea căruia stau politicile industriale, spune că marii consumatori depind de prețul gazelor, care nu e stabilit de stat, ci de companiile implicate în negociere.

Cel mai mare consumator de gaze dintr-o economie este industria chimică. Dar în momentul de față, România nu mai are funcțional niciun astfel de combinat.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite