Casa Mühle din Timișoara, monument istoric, a fost cumpărată de Universitatea Politehnica, pentru a o salva de la degradare
Casa Mühle, una dintre cele mai frumoase clădiri din Timișoara, va fi redată comunității. Este legată de istoria celebrei familii de florari Mühle, datorită căreia Timișoara a fost supranumită “Orașul Rozelor”. Universitatea Politehnica a cumpărat imobilul, de la ultimii proprietari, cu peste două milioane de euro și intenționează să îi ofere locul binemeritat în peisajul urban. Planurile includ amenajarea unui muzeu și spații pentru activități culturale.
Clădirea, inclusă pe lista monumentelor istorice din România, este de mulți ani într-o stare avansată de degradare.
Ultimul moștenitor a emigrat în Germania, iar familia care a ajuns să o dețină după Revoluție nu s-a îngrijit de ea. Casa se află în imediata apropiere a campusului Universității Politehnica. Instituția a primit în trecut din partea familiei Mühle mai multe terenuri, ceea ce a permis extinderea spațiilor universității.
Acum, conducerea unității de învățământ superior a decis să cumpere casa. A plătit 2,3 milioane de euro din fonduri proprii.
La sfârșitul secolului al XIX-lea, Wilhelm Mühle era unul dintre cei mai cunoscuți florari și arhitecți peisagiști. Împreună cu fiul său, Arpad, dețineau la Timișoara plantații, sere și grădini pentru sute de specii de trandafiri. Mühle era furnizor al Curților regale și Imperiale de la Viena, București, Belgrad și Sofia.
Din Grădina de trandafiri amenajată de Mühle în centrul Timișoarei s-a născut Parcul Rozelor de astăzi.
Pentru revitalizarea Casei Mühle, conducerea Politehnicii intenționează să facă apel la donații și sponsori. Planurile includ și refacerea grădinii în stilul consacrat de florarii familiei Mühle.

