Casa Albă: A fost momentul oportun și necesar pentru sancțiuni la adresa Rusiei

24 October 2025, 09:28 (actualizat 24 October 2025, 09:29)

Joi a fost ziua sancţiunilor pentru Rusia şi pentru companiile sale petroliere majore – RosneFT şi Lukoil. După ce şi-a exprimat adesea frustrarea faţă de Vladimir Putin, a venit momentul necesar pentru a presa Moscova să îşi dorească să negocieze pacea, a explicat administraţia Trump schimbarea surpriză de poziţie. Dar Casa Albă lasă uşa deschisă – fie pentru o viitoare întâlnire cu Putin, fie pentru mai multe sancţiuni.

KAROLINE LEAVITT – purtător de cuvânt, Casa Albă: Președintele a susținut întotdeauna că va aplica sancțiuni la adresa Rusiei atunci când va considera că este oportun și necesar. Iar ieri a fost acea zi. Și el simte că, din păcate, din partea Rusiei, în ultima vreme, nu a văzut suficient interes și suficiente acțiuni în ceea ce privește avansarea procesului către pace. Așadar, o întâlnire între cei doi lideri nu este complet exclusă. Cred că președintele și întreaga administrație speră că, într-o zi, acest lucru se va putea întâmpla din nou. Dar vrem să ne asigurăm că o asemenea întâlnire va avea rezultate pozitive tangibile și că timpul președintelui va fi folosit în mod eficient, desigur.

Statele Unite au anunţat joi că impun sancțiuni suplimentare pentru două dintre cele mai mari companii petroliere ale Rusiei, Rosneft şi Lukoil. Documentul cu antetul Trezoreriei Statelor Unite a fost făcut public de însuși președintele Donald Trump, pe rețeaua sa de socializare.

Astăzi, Biroul pentru Controlul Activelor Străine impune sancțiuni suplimentare, ca urmare a lipsei unui angajament serios din partea Rusiei față de un proces de pace care să pună capăt războiului din Ucraina. Măsurile luate astăzi sporesc presiunea asupra sectorului energetic al Rusiei și diminuează capacitatea Kremlinului de a genera venituri pentru mașina sa de război și de a-și susține economia slăbită”, se arată în document.

Moscova a reacționat la noile sancțiuni impuse de administrația Trump industriei petroliere ruseşti. Țara noastră a dezvoltat o imunitate puternică la sancțiunile occidentale, a spus purtătoarea de cuvânt a Ministerului rus de Externe. „Un act de război împotriva Rusiei”, a calificat Dmitri Medvedev, fostul președinte al Rusiei, acțiunea Washingtonului.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite