Rusia, dispusă să continue dialogul cu SUA despre Ucraina. Reacţii după sancţiunile impuse de administraţia Trump
Statele Unite au anunţat că impun sancțiuni suplimentare pentru două dintre cele mai mari companii petroliere ale Rusiei, Rosneft şi Lukoil. Moscova a reacționat la noile sancțiuni impuse de administrația Trump industriei petroliere ruseşti. Țara noastră a dezvoltat o imunitate puternică la sancțiunile occidentale, a spus purtătoarea de cuvânt a Ministerului rus de Externe. „Un act de război împotriva Rusiei”, a calificat Dmitri Medvedev, fostul președinte al Rusiei, acțiunea Washingtonului.
Documentul cu antetul Trezoreriei Statelor Unite a fost făcut public de însuși președintele Donald Trump, pe rețeaua sa de socializare.
“Astăzi, Biroul pentru Controlul Activelor Străine impune sancțiuni suplimentare, ca urmare a lipsei unui angajament serios din partea Rusiei față de un proces de pace care să pună capăt războiului din Ucraina. Măsurile luate astăzi sporesc presiunea asupra sectorului energetic al Rusiei și diminuează capacitatea Kremlinului de a genera venituri pentru mașina sa de război și de a-și susține economia slăbită”, se arată în document.
Donald Trump: Sunt sancțiuni masive și sancțiuni asupra petrolului. Două cele mai mari companii petroliere, printre cele mai mari din lume, dar sunt rusești. Produc mult petrol. În speranța că asta va avea un efect, în speranța că el va deveni rezonabil și în speranța că și Zelenski va fi rezonabil. Știți, e nevoie de doi pentru a dansa tango, după cum se spune.
Mark Rutte, secretarul general al NATO: Pot să adaug ceva? Ceea ce face președintele astăzi cu aceste sancțiuni este să exercite o presiune mai mare, desigur, asupra ambelor părți, în acest caz asupra Rusiei. Este vorba despre schimbarea calculului, de a te asigura că Putin înțelege că viziunea președintelui din acest weekend de a avea o încetare a focului, de a se opri acolo unde sunt, așa cum ați spus literalmente, că acesta trebuie să fie primul pas acum, și ca el să accepte cu adevărat această viziune și să vină la masa negocierilor. Și apoi trebuie să exerciți presiune și exact asta a făcut astăzi.
Moscova a reacționat la noile sancțiuni impuse de administrația Trump industriei petroliere ruseşti.
Purtătoarea de cuvânt a Ministerului rus de Externe, Maria Zaharova: Ministerul Afacerilor Externe al Rusiei, la rândul său, este deschis continuării contactelor prin intermediul Departamentului de Stat al SUA.
Concret, toate bunurile și resursele a peste 30 de entități de sub Rosneft și Lukoil sunt blocate și trebuie raportate Trezoreriei SUA. Orice instituție sau persoană care inițiază tranzacții sau alte activități cu filialele enumerate riscă, de asemenea, sancțiuni.

