Bucurie imensă în delegația României după ce piesa “Choke Me” a terminat pe locul 3. Alexandra Căpitănescu: De acum înainte România va fi numai sus la Eurovision, e doar începutul!

17 May 2026, 11:21 (actualizat 17 May 2026, 13:12)

Alexandra Căpitănescu si trupa sa au făcut, sâmbătă noapte, la Eurovision, un show de exceptie, au ridicat sala în picioare pe ritmurile piesei „Choke Me”. În culise, momentul culminant al anunțării rezultatelor a fost așteptat cu mari emoții, apoi trupa s-a descătușat într-o explozie de bucurie.

Rezultat excelent al României, la Eurovision. Ţara noastră a încheiat, sâmbătă noapte, competiţia pe locul 3 cu piesa „Choke Me”. Alexandra Căpitănescu a reușit o performanță impresionantă pe scena Eurovision. A adus țara noastră pe podium, la prima participare după o pauză de 4 ani. Într-o sală imensă, în faţa a milioane de oameni, Alexandra a scris unul dintre cele mai frumoase momente pentru România. Cu sinceritate, multă emoţie şi o voce spectaculoasă, artista a reuşit să ridice sala în picioare și să aducă show-ul României printre cele mai apreciate din finală. Ediţia din acest an a fost câştigată de Bulgaria, iar pe locul secund s-a clasat Israel.

Alexandra Căpitănescu și trupa sa au făcut un show de excepție. Cu o explozie de energie, au ridicat sala în picioare pe ritmurile piesei „Choke Me”. Interpretarea vocală impecabilă, prezența scenică puternică și conceptul vizual au impresionat publicul. În culise, momentul culminant al anunțării rezultatelor a fost așteptat cu mari emoții.



Din cele 25 de țări participante, România s-a clasat pe locul 3, cu 232 de puncte din partea publicului și 64 de puncte din partea juriului. Punctajul maxim a venit din partea juriului din Luxemburg.  

ALEXANDRA CĂPITĂNESCU: Mulțumim tare mult, voi ați făcut minunea asta! De acum înainte România va fi numai și numai sus la Eurovision, o să vedeți, este doar începutul. Am avut emoții la juriu, dar după aceea votul publicului a făcut diferența, și noi ne simțim câștigătorii sufletelor.

SMARANDA VORNICU, șefa delegației României: Mulțumim celor care s-au mobilizat pentru Alexandra și noi toți!

CĂLIN GRAJDAN, producător muzical: E mai bine decât ne așteptam. Emoții foarte mari, dar foarte plăcute.  

GABRIEL CĂPITĂNESCU (tatăl Alexandrei): Ireal a fost, dar a fost bine. Emoții multe, așteptări pe măsură. Rezultatul, noi zicem că am câștigat locul 1.

RADU CĂPITĂNESCU (fratele Alexandrei): Toți suntem foarte mândri de ea. Pentru noi, a avut parcurs extraordinar.

Mama Alexandrei Căpitanescu: Ca părinți este o mândrie enormă, mulțumim acestor copii care muncesc de la 9 ani, de la 3 ani, unii dintre ei, și suntem mândri că reprezintă România!

Reprezentanta Bulgariei, Dara, a câștigat Eurovision 2026, cu piesa „Bangaranga”, o primă victorie a Bulgariei la această competiție. Piesa Bangaranga a fost compusă de un român.
  
Pe locul 2 s-a clasat Israel.

România a urcat pentru a treia oară pe locul 3. Prima clasare a venit în 2005, când Luminița Anghel și trupa Sistem au reprezentat România cu piesa „Let Me Try”. Același rezultat a fost obținut și în 2010 de Paula Seling și Ovi, cu piesa „Playing with Fire”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite