Bolojan, despre indemnizaţiile cerute de judecătorii CCR la final de mandat: Sunt legale, dacă au bani să le dea. Cred că sunt imorale, în contextul actual
Premierul Ilie Bolojan a susținut, la Palatul Victoria, o conferință de presă în care a detalia pachetul de măsuri fiscale pe care le va lua Guvernul în perioada următoare pentru a rezolva problema deficitului bugetar excesiv. Întrebat despre indemnizaţiile cerute de judecătorii CCR la final de mandat, premierul a spus: Sunt legale, dacă au bani să le dea. Cred că sunt imorale, în contextul actual.
“Din câte știu, este o prevedere care este trecută în legislația care ține de curte. Ele sunt legale, dacă au bani să le dea. Cred că sunt imorale, în contextul actual. Dacă nu au bani, atunci cred că s-ar putea încadra în bugetul pe care îl au. Nu mai avem bani de dat în plus. Decența și normalitatea cred că ar trebui să prevaleze, chiar dacă se poate crea o bază legală pentru un drept sau altul” a spus premierul Bolojan.

