Bodø/Glimt, un nou stadion, o nouă eră. Cum a schimbat fotbalul viața la nord de Cercul Polar

Sursa foto: https://www.glimt.no/nyheter
25 May 2026, 14:19

În acest sezon, Bodø/Glimt a avut o campanie remarcabilă în UEFA Champions League, ajungând în optimile de finală pentru prima dată în istoria sa, la prima participare în competiție.

Este o performanță pe care nu au reușit-o cluburi mari din Europa, cu tradiție, populație numeroasă și capacitate financiară considerabil mai importantă.

De aceea, succesul echipei care a reușit să elimine până și pe Inter Milano în actuala ediția a Champions League a consolidat astfel ascensiunea extraordinară a unui club situat la nord de Cercul Polar Arctic către cea mai mare scenă a fotbalului european.

Pe cale de consecință, echipa Bodø/Glimt a marcat oficial începutul construcției noului său stadion, Arctic Arena, un proiect emblematic care va deveni viitoarea casă a cvauadruplului campion al Norvegiei și un simbol al creșterii continue a clubului, atât pe teren, cât și în afara acestuia.

Un nou capitol în istoria clubului

Cu o capacitate prevăzută de 10.000 de spectatori și conceput pentru a respecta cerințele UEFA pentru meciurile internaționale, noul stadion va oferi clubului Bodø/Glimt o arena modernă pregătită pentru următorul capitol din istoria clubului.

Prevăzut să fie finalizat în 2027, proiectul reprezintă una dintre cele mai importante investiții realizate până în prezent în dezvoltarea clubului Bodø/Glimt și un mare pas înainte pentru fotbal, comunitate și mediul de afaceri din nordul Norvegiei.

”Este o declarație despre cine suntem, ce am construit împreună și încotro vrem să mergem”

Începerea lucrărilor survine într-un moment de impuls istoric pentru club.

„Acesta este un moment decisiv pentru Bodø/Glimt, pentru suporterii noștri și pentru întreaga regiune”, a declarat Frode Thomassen, directorul general al Bodø/Glimt.

„Începerea construcției noului nostru stadion înseamnă mult mai mult decât demararea unui proiect de construcție. Este o declarație despre cine suntem, ce am construit împreună și încotro vrem să mergem. Acest stadion va fi viitorul cămin al Bodø/Glimt și un loc care va reflecta ambiția, energia și unitatea care au impulsionat parcursul extraordinar al acestui club”, insistă el.

Punct de întâlnire pentru comunitatea suporterilor

Fanii și mass-media pot urmări în direct construcția noului stadion al echipei Bodø/Glimt prin intermediul următorului link: https://www.ny-arena.no/byggekamera.

Se preconizează că noul stadion va juca un rol transformator în dezvoltarea pe termen lung a clubului, consolidând capacitatea echipei Bodø/Glimt de a concura la cel mai înalt nivel și creând, în același timp, un nou punct de întâlnire pentru suporteri, membri și comunitatea în general.

Proiectul a fost prezentat, de asemenea, ca o investiție regională majoră, cu o semnificație care depășește cu mult fotbalul, contribuind la creșterea economică, vizibilitatea și oportunitățile din Bodø și din nordul Norvegiei.

Un fost sat de pescari, cu bază NATO

Bodø este un oraș de pescari, aflat chiar la nord de Cercul Arctic și capitala Nordland – o fărâmă de provincie care face legătura între sudul Norvegiei și nordul îndepărtat. Așezat într-o semilună de munți acoperiți cu zăpadă, buchetul său de case roșii, portocalii și albastre se uită sfidător spre neiertătoare Mare a Norvegiei.

Orașul este centrul administrativ al municipiului Bodø și al Nordland. Este situat pe peninsula Bodø, între Vestfjorden și Saltfjorden, fiind cea mai mare zonă urbană și oraș din provincia Nordland și este al doilea oraș ca mărime din nordul Norvegiei.

Nordland, o provincie cu peisaje uluitoare, fiorduri captivante și tradiții culturale vibrante, este o regiune în care măreția naturii și istoria umană se împletesc într-o narațiune captivantă”, a scris Rador într-o prezentare detaliată a orașului nordic norvegian care a fost capitală culturală europeană în 2024, adăugând un detaliu geopolotic important și mai puțin cunoscut publicului larg:

Sursa. Google Maps

”Bodø a jucat un rol important în timpul Războiului Rece ca bază NATO (Organizația Tratatului Atlanticului de Nord). În această perioadă tensionată a geopoliticii globale, așezarea strategică a lui Bodø de-a lungul Mării Norvegiei a făcut din aceasta un avanpost vital în strategia de apărare a NATO împotriva potențialei amenințări a Uniunii Sovietice.

Astăzi, tensiunile Războiului Rece s-au diminuat, dar istoria lui Bodø ca bază NATO rămâne o parte din identitatea și moștenirea sa. Tranziția subliniază legăturile cu dezvoltarea urbană și inițiativele de consolidare a capacităților. De-a lungul timpului, orașele și nodurile din Nordland și-au demonstrat capacitatea de a se adapta circumstanțelor în evoluție. Nu numai că au rezistat la diferite ere industriale, ci s-au transformat și în comunități contemporane”.

Acum, noua eră pentru orașul norvegian are legătură cu alte ”bătălii” decât cele geopolitice: cele de pe gazonul verde, deseori înghețat, al echipei care a uimit Europa.

”Pentru Bodø/Glimt, începerea lucrărilor la noul stadion nu reprezintă doar lansarea unui nou proiect de stadion, ci și temelia unei noi ere. O eră pe măsura realizărilor sportive ale clubului și a profilului său internațional din ce în ce mai vizibil”, a scris ziarul Marca.

sursa foto: https://www.glimt.no/nyheter

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite