Benjamin Netanyahu îi urează “curajosului popor iranian” un “an al libertăţii” cu ocazia Anului nou persan
Prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu s-a adresat marţi poporului iranian cu ocazia Anului nou persan, urând “curajosului popor iranian” un “an al libertăţii”, relatează dpa.
La scurt timp după anunţarea asasinării şefului securităţii iraniene, Ali Larijani, Netanyahu le-a trimis un mesaj video iranienilor pentru a marca noul an. În videoclip, Netanyahu spune în farsi: “Nowruz fericit, trăiască Iranul!”.
Anul nou persan începe vinerea aceasta.
Este puţin probabil ca mesajul lui Netanyahu să fi ajuns la mulţi oameni, având în vedere pana de internet cu care se confruntă aproape întregul Iran.
Prim-ministrul israelian s-a adresat deja direct poporului iranian în mai multe rânduri, cerând răsturnarea conducerii de la Teheran, după ce Israelul şi SUA au atacat Iranul la sfârşitul lunii februarie, atac urmat de riposta Teheranului, care a lansat rachete împotriva Israelului şi a unor ţinte din Golf.
sursa Agerpres

