Baza sportivă Usoda, din Timișoara, împlinește 100 de ani de la construcție. Este într-o stare avansată de degradare, iar autoritățile și comunitatea locală caută soluții
Baza sportivă Usoda din Timișoara împlinește 100 de ani de la construcție. De la locul unde generații de copii învățau să înoate, complexul a ajuns, în ultimele decenii, într-o stare avansată de degradare. Autoritățile și comunitatea locală caută soluții ca să o refacă și să o transforme într-un centru pentru evenimente culturale.
La inaugurare, complexul, aflat între aleile umbrite ale Parcului Central Anton Scudier din Timișoara era cunoscut ca Băile Populare. Avea bazin principal, bazin pentru copii, vestiare și terase pentru relaxare. Apa bazinelor era încălzită cu aburul provenit de la fabrica de pălării din apropiere. Copiii înotau chiar și în zilele reci. Era un loc al comunității pentru relaxare, dar și pentru formarea generațiilor de înotători. După Revoluție, baza a fost abandonată și s-a degradat.
RUBEN LATCĂU – viceprimar Timișoara: Din păcate schimbările de normative din ultima sută de ani nu mai permit să putem face infrastructura de amploarea necesară unui bazin. Normativele de azi nu mai permit funcționarea unui bazin cu astfel de infrastructură să mai funcționeze pe locația respectivă păstrând clădirile și infrastructura veche.
Baza Uszoda urmează să fie redeschisă și folosită pentru evenimente culturale și sportive, dar nu și pentru înot.
MIHAI MOLDOVAN – coordonator Ambulanță pentru Monumente Banat: Tot acest șantier în aer liber va fi dublat de actvitități culturale, concerte, filme, concursuri de baschet.
Timișorenii pentru care baza a rămas un punct de referință al orașului, speră ca aceasta să adune din nou oamenii împreună.

