Băluţă: Lucrările de la planşeul Unirii sunt avansate. Noi restricţii de circulaţie pentru o perioadă de şase luni. Măsurile întră în vigoare din 6 octombrie
Primarul Sectorului 4, Daniel Băluţă, a anunţat, sâmbătă, noi măsuri şi restricţii de circulaţie, care vor intra în vigoare de luni pentru următoarele şase luni, în privinţa şantierului la planşeul din Piaţa Unirii, menţionând că lucrările sunt atât de avansate încât trebuie reconfigurat calendarul de lucru şi există şanse ca lucrările să se încheie mai devreme decât a fost stabilit.
“Lucrările de la planşeul Unirii, deşi se anunţau extrem de complexe şi cu risc semnificativ de întârziere în privinţa execuţiei, astăzi sunt atât de avansate încât trebuie să reconfigurăm calendarul de lucru. Pe de o parte, mă bucură nespus acest lucru pentru că, dacă vom reuşi să menţinem acest ritm, sunt şanse mari să încheiem lucrările de punere în siguranţă a centrului Capitalei mai devreme decât a fost stabilit iniţial. Pe de altă parte, însă suntem nevoiţi să ne gândim la graficul de lucru şi modul în care oamenii vor circula în zona şantierului, prin folosirea unei noi rute de circulaţie pentru următoarele şase luni”, a precizat Băluţă, la o conferinţă de presă.
El a spus că toţi participanţii la trafic trebuie să folosească rutele alternative stabilite de către specialiştii comisiei tehnice de circulaţie.
“Rutele alternative sunt după cum urmează: dinspre Piaţa Alba Iulia, dreapta, prin faţa magazinului Unirea, apoi, stânga, pe drumul provizoriu spre Parlament. Dinspre Bulevardul Dimitrie Cantemir, înainte, prin faţa magazinului Unirea şi, stânga, pe drumul provizoriu spre Parlament. Dinspre Parlament, dreapta, pe lângă Patriarhie, către restaurantul Horoscop şi tot înainte pe Splaiul Independenţei sau pe Bulevardul Unirii către sectorul 3. În aceste condiţii, vom muta utilajele pe care le-am avut până acum în parc, în zona fântânilor şi vom continua în acelaşi ritm alert munca pe care o derulăm de aproape patru luni”, a precizat Daniel Băluţă.
El a spus că, până acum, constructorii au lucrat la trei din cele patru etape ale proiectului.
“Astăzi, avem deja executaţi 161 de piloni foraţi, din totalul de 254 de astfel de coloane de beton, pe care se va sprijini noul planşeu şi care vor deveni parte integrantă a noii construcţii. În total, muncitori au integrat până acum peste 6.500 tone de armătură în interiorul pilonilor foraţi şi peste 4.000 metri cubi de beton turnat, ceea ce înseamnă că, în scurt timp, vom putea turna şi prima secţiune a noului planşeu”, a adăugat Băluţă.
Edilul a mai spus că noile trasee vor intra în vigoare luni dimineaţă, menţionând că publicul va fi informat de aceste modificări pe canalele social-media, televiziuni, radiouri şi prin spoturile pregătite.
Brigada Rutieră a Capitalei a anunţat vineri seara că, începând cu data de 6 octombrie, ora 6:00, Primăria Sectorului 4 va proceda la instituirea restricţiilor temporare de circulaţie necesare reabilitării şi consolidării planşeului de acoperire a râului Dâmboviţa din Piaţa Unirii.
Astfel, va fi restricţionată circulaţia vehiculelor pe zona traversului adiacent Fântânii Centrale din Piaţa Unirii, pe bulevardul Unirii dinspre bulevardul Mircea Vodă către Piaţa Constituţiei.
În acest context, Brigada Rutieră le recomandă şoferilor să respecte semnalizarea temporară amplasată în zonă, să circule cu atenţie sporită şi să respecte semnalele, indicaţiile şi dispoziţiile poliţiştilor rutieri.
Băluţă: Sectorul 4 îşi asumă realizarea noului pasaj pietonal subteran metrou Unirii
Primăria Sectorului 4 îşi asumă realizarea noului pasaj pietonal subteran care să facă legătura între staţiile de metrou Piaţa Unirii 1 şi Piaţa Unirii 2, precum şi lucrarea de interconectare a liniei de tramvai între Piaţa Sfântul Gheorghe şi Piaţa Unirii, a anunţat, sâmbătă, primarul Daniel Băluţă.
“Piaţa Unirii trebuie să se transforme într-un nod intermodal de transport care să conecteze transportul public de suprafaţă cu cel subteran, mai exact tramvaiul cu metroul, aşa cum am arătat că se poate la Eroii Revoluţiei. Aşa cum probabil ştiţi deja, PUZ-ul necesar conectării liniei de tramvai între Piaţa Unirii şi Piaţa Sfântul Gheorghe nu a trecut de Consiliul General şi va fi refăcut, pentru că, în varianta actuală, PUZ-ul nu reglementează complet transportul public din Piaţa Unirii. (…) Nici eu, personal, nu eram de acord cu acest PUZ pentru că, spre exemplu, nu lua în calcul necesitatea construirii unui nou pasaj pietonal subteran care să facă legătura între staţiile de metrou Piaţa Unirii 1 şi Piaţa Unirii 2, în condiţiile în care se ştie că actualul tunel face faţă cu greu transbordării călătorilor de la o staţie la alta”, a declarat Daniel Băluţă, în conferinţă de presă.
Primarul a adăugat că Sectorul 4 va face studiul de fezabilitate şi lucrările pentru acest pasaj, dar şi pentru interconectarea liniei de tramvai între Piaţa Sfântul Gheorghe şi Piaţa Unirii.
“Acesta este foarte important pentru noul PUZ al zonei care, odată ce va fi aprobat de Consiliul General, va fi punct de plecare pentru proiectul tehnic, pe care tot noi, cei de la Sectorul 4, îl vom face. Practic, pe lângă refacerea planşeului Unirii, Sectorul 4 şi asumă atât realizarea noului pasaj pietonal subteran pentru metrou, însemnând studiile fezabilitate, proiect tehnic şi execuţie efectivă a lucrării, dar şi interconectarea liniei de tramvai între Piaţa Sfântul Gheorghe şi Piaţa Unirii, constând în realizarea proiectului tehnic şi execuţia propriu zisă”, a menţionat Băluţă.
De asemenea, el a arătat că odată ce aceste investiţii vor fi finalizate, “tramvaiul şi metroul vor fi conectate după modelul care deja funcţionează la Eroii Revoluţiei: prin scări, lifturi şi escalatoare, astfel încât oamenii care ajung cu tramvaiul în Piaţa Unirii să poată ajunge la metrou în subteran către refugiul staţiei de tramvai şi invers”.
“Poate părea dificil, însă este clar că o astfel de facilitate va încuraja utilizarea transportului public, va creşte gradul de siguranţă al călătorilor în Piaţa Unirii şi, nu în ultimul rând, va scurta timpii de deplasare dintr-o parte într-alta a oraşului”, a mai argumentat primarul Daniel Băluţă.

