Avertismentul experților în climă: Până la sfârşitul secolului, planeta ar putea avea două luni în plus cu temperaturi caniculare! Ţările insulare, cele mai expuse la valurile de căldură extremă
Pământul se încinge tot mai mult. Până la sfârşitul secolului, planeta ar putea avea două luni în plus cu temperaturi caniculare, avertizeză experţii în climă. Scenariul cel mai optimist arată că planeta se va încălzi treptat cu 2,6 grade Celsius, iar ţările mici şi sărace vor fi cele mai afectate de aceste schimbări.
Cercetătorii estimează că temperatura medie globală va crește cu 2,6 grade Celsius față de nivelul preindustrial, în scenariul optimist, care presupune respectarea actualelor angajamente de reducere a emisiilor. Acest lucru va aduce 57 de zile suplimentare de căldură extremă. În timp ce scenariul pesimist indică o creștere de 4 grade la nivel global, situaţie în care numărul zilelor de arşiţă insuportabilă va depăşi 110 în decursul unui an.
FRIEDERIKE OTTO – expert climatolog În medie, la nivel global, avem astăzi 11 zile caniculare în plus faţă de ceea ce aveam acum zece ani,adică un pericol major mai ales pentru persoanele care lucrează în aer liber sau pentru cei vârstnici, cu probleme de sănătate. Iar când vom ajunge, sau dacă vom ajunge, la o creștere de 2,6 grade Celsius, vom avea aproape două luni în plus de zile extrem de fierbinți. Este mult prea mult pentru ca oamenii să se poată adapta şi să facă faţă.
Raportul mai arată că cele mai mari creșteri ale numărului de zile caniculare vor fi înregistrate în țările mici insulare, precum Insulele Solomon, Samoa, Panama și Indonezia. Prin contrast, marile economii poluatoare, precum Statele Unite, China și India, vor avea între 20 și 30 de zile de caniculă în plus, deși sunt responsabile pentru aproape jumătate din dioxidul de carbon din atmosferă.

