Atmosferă de sărbătoare pe Domeniul Regal Săvârșin, la cea de-a treia ediţie a Târgului de Crăciun
Atmosferă de sărbătoare pe Domeniul Regal Săvârșin. Pentru a treia oară, la castelul Familiei Regale a României are loc un târg de Crăciun. Producători din toată ţara îşi expun marfa tradiţională, de la preparate din carne şi dulciuri până la cosmetice artizanale şi decoraţiuni pentru brad. Primul client a fost chiar Custodele coroanei MS Margareta, care a ales decorațiuni, ciocolată de casă şi bijuterii.
Târgul are loc în Satul Regal, chiar la intrarea principală pe domeniul de la Săvârșin. Sunt căsuţe special amenajate pentru vânzarea produselor tradiţionale.
Atmosfera de sărbătoare este completată de un brad frumos împodobit şi de colindele cântate de Corul Parohiei Nașterea Maicii Domnului din Arad. Şi Sava Negrean-Brudașcu a susţinut un recital.
Producători tradiţionali din toată țara au adus la târg mai ales creaţii realizate manual.
Încă de la deschidere, Târgul de Crăciun de la castel a atras zeci de curioşi.
Familia Regala şi-a dorit să promoveze comunitatea locală iar Săvârşinul este acum cunoscut în toată ţara şi pentru târgul de Crăciun.

