Domeniul Regal Săvârşin, redeschis. Vizite, plimbări și festival de tradiții

26 April 2026, 16:23 (actualizat 26 April 2026, 20:12)

Domeniul Regal Săvârşin s-a redeschis pentru public într-o atmosferă de sărbătoare. De acum și până în toamnă, vizitatorii pot vedea castelul, dar și alte obiective din complex. Anul acesta, Familia Regală sărbătorește 25 de ani de când Regele Mihai și-a recuperat în instanță domeniul și castelul de la Săvârșin.

Redeschiderea domeniului regal este, de departe, cel mai important eveniment pentru comuna Săvârșin. Câteva mii de persoane, localnici și turiști, au venit să vadă castelul, dar și Casa Ceaiului, Satul sau Parcul Regal.

Domeniul Săvârșin este și mai animat datorită festivalului „Suflet de România”, care reunește de la an la an tot mai mulți artiști, meșteșugari și producători locali. Anul acesta sunt peste o sută.

Castelul de la Săvârșin a fost cumpărat de Regele Mihai în 1943, dar a fost confiscat de regimul comunist. A revenit în proprietatea Casei Regale în 2001 și a fost restaurat. Anul trecut, peste 30 de mii de persoane au vizitat domeniul.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite