„Asfalt uscat!”. La Bistriţa s-a deschis oficial sezonul moto

10 May 2026, 10:48

Motoarele au umplut străzile din Bistrița la deschiderea oficială a sezonului moto. Sute de motocicliști au participat la parada  „Bistrița Bike Days”. De la an la an sunt tot mai mulți pasionați ai mersului pe două roți. Şi-au urat „Asfalt uscat!” și au făcut apel la prudență, responsabilitate și respect între toți participanții la trafic.

Motocicliști cu experiență şi tineri care abia și-au descoperit pasiunea şi-au dat întâlnire la startul sezonului lor preferat. Unii pentru competiții pe două roţi, alţii ca să simtă libertatea și refugiul.

Pentru cei care practică motocross sau viteză, adrenalina trebuie controlată prin antrenament și responsabilitate.

Numărul motocicletelor și scuterelor de pe șoselele din România a crescut semnificativ în ultimii ani. Aproape 13 mii de vehicule noi au fost înmatriculate numai anul trecut.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite