Armele depistate la vama Albița au fost introduse în Republica Moldova din Ucraina. Destinația armelor, Israel
Armamentul depistat la vama Albița a fost introdus în Republica Moldova din Ucraina de un cărăuș, au anunţat procurorii de la Chișinău.
Marfa urma să tranziteze și România, cu destinația Israel, însă a fost oprită la vamă. Cu documente pentru ”articole din metal”, contrabandiștii transportau de fapt 26 de elemente de muniție, un lansator sol aer și o dronă Geran.
Au fost arestați preventiv patronul firmei care a comandat transportul, cel al firmei de transport, şoferul camionului, precum și un broker vamal. Iar o persoană a fost reținută astăzi în Republica Moldova. Autoritățile spun că aceasta s-a ocupat de organizarea transportului.
Iar azi, în parlamentul de la Chișinău era programată audierea ministrului Afacerilor Interne și șefilor Serviciului Vamal şi Serviciului de Informaţii din Republica Moldova.
Specialiștii spun că lansatoarele de grenade antitanc și sistemele portabile de apărare antiaeriană pot fi din zona de război. Cel mai probabil este vorba despre o comandă făcută de un cumpărător necunoscut.
În Ucraina, autoritățile monitorizează permanent circuitul armelor din țară, cu sprijinul unor parteneri externi.
Agenția europeană Frontex a investit, în ultimii doi ani, peste un milion de euro pentru pregătirea specialiștilor ucrainieni și moldoveni care să prevină traficul transfrontalier de arme.

