Armata Ucrainei a eliberat mai multe localități din regiunea Zaporojie. Zelenski, noi cereri către comunitatea internaţională
Campania ruşilor de distrugere a infrastructurii energetice ucrainene, în pragul iernii, a continuat și noaptea trecută. Echipele de intervenţie reuşesc să restabilească însă, în timp record, furnizarea energiei electrice. Aceste lovituri care afectează direct populaţia au fost condamnate de preşedintele Franţei, care a declarat că Rusia va plăti dacă va continuă pe calea războiului.
După o săptămână cu peste 4000 de atacuri aeriene, Volodimir Zelenski cere comunităţii internaţionale să acţioneze împotriva a ceea ce el a numit teroarea din cer.
Chiar dacă rușii atacă infrastructura energetică a Ucrainei, armata Kievului inregistrează progrese, anunțând că a eliberat mai multe localități mici din regiunea Zaporojie. Aseară, președintele Zelenski a vorbit la telefon cu liderul de la Casă Albă. Donald Trump a vrut să știe care este situația la Kiev unde azi dimineață s-a dat alertă din cauza dronelor.
Volodimir Zelenski, preşedintele Ucrainei: Ne așteptăm ca Statele Unite ale Americii și toți ceilalți parteneri ai noștri să continue să acționeze ferm, să exercite presiuni puternice, astfel încât poporul nostru să se simtă sprijinit, să aibă protecție, astfel încât Ucraina să poată rezista ferm.
Deocamdată, ucrainenii se luptă cu consecințele atacurilor barbare ale rușilor încercând să salveze cât mai multe vieți de sub locuințele puse la pământ de dronele și rachetele acestora.

