Ministerul de Externe, reacție după elogiul din Rusia: Diana Şoşoacă nu vorbește în numele României

7 June 2026, 20:53

Ministerul de Externe respinge mesajele transmise de Diana Şoşoacă la Forumul de la Sankt Petersburg şi spune că europarlamentarul nu vorbeşte în numele României.

Purtătorul de cuvânt al MAE, Andrei Ţărnea, afirmă într-o postare pe platforma X că nicio ţară europeană nu a participat la ceea ce numeşte festivalul susţinătorilor Rusiei.

Oficialul susţine că Moscova a încercat să arate că nu este izolată, dar că singurătatea agresorului nu poate fi ascunsă cu invitaţi care nu îşi reprezintă ţările.

MAE mai transmite că prezenţa unor cetăţeni europeni alături de oficiali ruşi şi oameni de afaceri aflaţi sub sancţiuni nu validează regimul de la Moscova, ci îi descalifică pe participanţi.

Discursul Dianei Şoşoacă în faţa lui Putin e un act de capitulare şi o formă de servilism, susţin analişti şi politologi

Discursul Dianei Şoşoacă în faţa lui Vladimir Putin este un act de capitulare şi o formă de servilism faţă de un regim acuzat de crime de război, susţin analişti şi politologi. La Sankt Petersburg, europarlamentarul român i-a spus liderului de la Kremlin că românii nu mai vor să ajute Ucraina şi că ţara este condusă de la Bruxelles. Analiştii spun că Şoşoacă nu poate vorbi în numele poporului român şi că momentul a fost folosit de Putin ca o tranzacţie de imagine.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite