Armata israeliană anunţă moartea a 21 de soldaţi ai săi într-o singură zi în luptele din Gaza
Douăzeci şi unu de soldaţi israelieni au fost ucişi în timpul unor lupte intense în Gaza, a anunţat marţi purtătorul de cuvânt al armatei, contraamiralul Daniel Hagari, marcând cel mai mare bilanţ de morţi israelieni într-o singură zi de la începutul luptelor în enclavă, informează Reuters.
Hagari a spus că militanţii au tras cu o grenadă propulsată de rachetă asupra unui tanc. În acelaşi timp, a avut loc o explozie într-o clădire cu două etaje, declanşând prăbuşirea imobilului asupra soldaţilor israelieni.
Trupele operau într-o zonă aflată la aproximativ 600 de metri de graniță, distrugând structuri și situri Hamas, ca parte a eforturilor armatei de a stabili o zonă tampon pentru a permite locuitorilor din comunitățile israeliene de frontieră să se întoarcă la casele lor.
“Încă studiem şi investigăm detaliile evenimentului şi motivele exploziei”, a adăugat el într-un briefing de presă în cursul dimineţii.

