Aproape 2.000 de atacuri asupra centrelor de îngrijire medicală, de la începutul invaziei ruse în Ucraina
De la începutul invaziei ruse în Ucraina în februarie 2022, au fost înregistrate 1.940 de atacuri asupra centrelor de îngrijire medicală, conform Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS), care a deplâns luni intensificarea acestora şi creşterea numărului de victime, relatează AFP.
“Acesta este cel mai mare număr înregistrat vreodată de OMS într-o urgenţă umanitară la scară globală”, a transmis filiala europeană a OMS într-un comunicat.
Atacurile asupra centrelor de îngrijire medicală, care s-au intensificat din decembrie 2023, sunt din ce în ce mai periculoase, a remarcat această agenţie a ONU.
“Anul trecut, au fost documentate 24 de decese printre lucrătorii din domeniul sănătăţii şi pacienţi, dar în primele şapte luni şi jumătate ale anului 2024, un total de 34 de persoane au murit ca urmare a atacurilor asupra serviciilor de sănătate” din Ucraina, se mai menţionează în comunicat.
În total, 166 de persoane au murit şi 514 au fost rănite în aceste atacuri de la începutul conflictului.
Luni, cu ocazia Zilei Mondiale a Ajutorului Umanitar, ONU a denunţat violenţele “inacceptabile” împotriva lucrătorilor umanitari. 280 de persoane au fost ucise în întreaga lume în 2023, un record alimentat de războiul din Gaza şi care riscă să fie doborât în 2024. Preluare: Agerpres

