Anunţul lui Trump privind trimiterea a 5.000 de soldaţi americani în Polonia, discutat la reuniunea miniştrilor de externe NATO
Anunţul preşedintelui Donald Trump privind trimiterea a 5.000 de soldaţi americani în Polonia, a fost discutat la reuniunea miniştrilor de externe NATO, din Suedia. Potrivit analiştilor, anunţul i-a luat prin surprindere pe aliaţii Statelor Unite, în condiţiile în care administraţia americană a criticat în repetate rânduri membri NATO pentru că nu au cheltuit suficient pentru apărare. Prezența americană în Europa rămâne esențială pentru securitatea regională, a declarat şefa diplomaţiei române la reuniunea miniștrilor de externe ai NATO.
Chiar la reuniunea miniştrilor de externe ai NATO din Suedia, Secretarul general al Alianţei a salutat decizia preşedintelui Trump de a trimite soldaţi în Polonia. Totuşi, Mark Rutte a subliniat că Europa ar trebui să continue să fie mai puţin dependentă de armata americană.
Mark Rutte: Desigur, salut anunţul. Comandanţii noştri lucrează la toate detaliile, dar, desigur, salutăm decizia. Dar, să fim clari, traiectoria pe care suntem acum este spre o Europă mai puternică şi NATO mai puternică.
La rândul său, secretarul de stat american a subliniat importanţa menţinerii angajamentelor faţă de aliaţi.
Marco Rubio: Statele Unite continuă să menţină angajamente globale care trebuie îndeplinite în ceea ce priveşte desfăşurarea forţelor noastre şi trebuie să reexaminăm constant unde ne amplasăm trupele. Iar aceasta nu este o măsură punitivă. Este doar ceva în desfăşurare. Acesta este un proces care va continua, cred, într-un mod foarte pozitiv şi productiv, iar colaborarea cu aliaţii noştri se poate încheia cu decizii. Dar, în cele din urmă, la fel ca orice alianţă, trebuie să fie benefic pentru toată lumea implicată. Trebuie să se înţeleagă clar care sunt aşteptările.
Ministrul român de externe Oana Țoiu spune că România a reușit, împreună cu Statele Unite și NATO, să își consolideze capacitățile de apărare și monitorizare.
Polonia i-a mulţumit preşedintelui Donald Trump pentru trimiterea soldaţilor. Trump a recunoscut că decizia a fost luată pe baza relaţiei bune cu preşedintele Poloniei, pe care l-a susţinut în campania electorală.

