Mark Rutte laudă România. Șeful NATO a remarcat că România a schimbat legislația pentru a facilita accesul trupelor americane

22 May 2026, 11:17 (actualizat 22 May 2026, 14:01)

Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a lăudat România pentru modul în care țară noastră a cooperat cu Statele Unite, în contextul războiului din Iran. Rutte a remarcat că România a schimbat legislația pentru a facilita accesul trupelor americane.

Declarația a fost făcută la începutul reuniunii miniștrilor de Externe din țările membre NATO, care are loc în Suedia.

“Când privim la Europa acum, în ultimele două luni, țările europene s-au ridicat masiv la nivelul angajamentelor. Am fost în București săptamâna trecută și am văzut cu ochii mei cum guvernul român a schimbat legislația pentru a face acest lucru posibil și a făcut-o într-o zi sau două. Am văzut avioanele cisternă pe aeroportul din Bucureşti, la fel şi Bulgaria, Portugalia”, a declarat secretarul general al NATO.

Referirea liderului Alianței Nord-Atlantice vine într-un moment în care relația dintre Statele Unite și aliații europeni traversează o perioadă sensibilă, marcată de dezbateri privind securitatea regională și implicarea occidentală în Orientul Mijlociu.

Declarația lui Mark Rutte evidențiază rolul logistic și strategic pe care România îl joacă în cadrul NATO, prin facilitățile puse la dispoziția partenerilor americani.

Prezența aeronavelor de realimentare ale SUA pe aeroporturi din România este interpretată de analiști drept un semnal al cooperării militare strânse dintre București și Washington, dar și al importanței flancului estic al NATO în actualul context internațional.

România rămâne unul dintre aliații regionali care susțin consolidarea prezenței americane în Europa de Est, în contextul provocărilor de securitate din proximitatea Mării Negre și a tensiunilor din Orientul Mijlociu.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite