Oana Ţoiu: Cooperarea cu SUA şi NATO a întărit apărarea pe flancul estic
Prezența americană în Europa rămâne esențială pentru securitatea regională, a declarat şefa diplomaţiei române la reuniunea miniștrilor de externe ai NATO, din Suedia.
În contextul discuțiilor privind o posibilă ajustare a prezenței militare americane în Europa, Oana Țoiu spune că România a reușit, împreună cu Statele Unite și NATO, să își consolideze capacitățile de apărare și monitorizare, în special pe flancul estic, la granița cu Ucraina.
Oana Ţoiu: Ceea ce am realizat împreună cu SUA și în cadrul NATO este că am reușit să consolidăm alte forme de prezență. În cazul nostru, a fost esențială capacitatea de a ne monitoriza spațiul aerian, mai ales având în vedere că avem cea mai lungă frontieră cu zona de conflict din Ucraina, de peste 650 km, iar alături de SUA am reușit să ne consolidăm capacitățile de apărare în această zonă Şi, desigur, există și exemple recente, cum ar fi cel al României, care a permis accesul la bazele noastre pentru capacități defensive și sprijin logistic. Este, de asemenea, un exemplu care ilustrează faptul că, între aliați, suntem furnizori de securitate unii pentru alții, mai degrabă decât aliați care se bazează pe ceilalţi în mod unilateral.
„Poziţia României este aceea că prezența americană pe teritoriul european este o necesitate permanentă, inclusiv în cazul României”, a mai transmis Oana Ţoiu.

