Alexandru Rogobete, discuții la Washington cu vicepreședintele Lilly Diabetes and Obesity despre bolile metabolice și parteneriate strategice

Microbi, bacterii, ciuperci. Analize de laborator. Cercetare științifică. Sursa foto: Profimedia Images
Analize de laborator. Cercetare științifică. Sursa foto: Profimedia Images
15 April 2026, 21:40 (actualizat 16 April 2026, 00:22)

Aflat la Washington, Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a discutat, miercuri, cu John F. Steele, vicepreşedinte executiv al Lilly Diabetes and Obesity în cadrul Eli Lilly and Company despre parteneriate strategice și boli metabolice.

În cadrul discuțiilor au fost abordate direcții esențiale: dezvoltarea cercetării medicale și farmaceutice, investiții în startup-uri inovatoare din domeniul sănătății, consolidarea ecosistemului de cercetare și dezvoltare, extinderea protocoalelor de screening și prevenție.

Un punct important al dialogului a fost legat de pacienții cu boli metabolice, în special cei care suferă de obezitate și diabet. Prevenția și depistarea precoce trebuie să devină piloni centrali ai sistemului nostru de sănătate, iar parteneriatele internaționale pot accelera acest proces, a scris Alexandru Rogobete pe pagina sa de Facebook.

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, este la Washington DC, în perioada 14-18 aprilie, unde are întrevederi cu reprezentanţii Băncii Mondiale şi ai principalelor companii americane din domeniul sănătăţii, inclusiv cu reprezentanţii Pfizer.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite