Alexandra Căpitănescu: ”Suntem câștigătorii inimilor și cred că asta este mult mai important decât niște note acordate”
Rezultat excelent al României, la Eurovision. Ţara noastră a încheiat competiţia pe locul 3. Alexandra Căpitănescu a primit sute de voturi din partea publicului la marele concurs european și spune că Eurovision a fost o experiență foarte frumoasă, dar și dificilă.„Suntem câștigătorii inimilor și cred că asta este mult mai important decât niște note acordate”, a declarat artista la revenirea acasă.
Alexandra Căpitănescu și delegația României la Eurovision au revenit acasă. Artista a fost așteptată la aeroport de fani și de familie, după succesul obținut în concurs. Le-a mulțumit tuturor celor care au susținut România, dar a vorbit și despre criticile apărute după votul juriului din Republica Moldova.
Alexandra Căpitănescu și colegii ei de trupă au fost primiți cu aplauze chiar lângă scara avionului. A urmat întâlnirea cu fanii, nerăbdători să îi felicite pentru rezultatul obținut la Eurovision.
Alexandra Căpitănescu: ”Știu mai bine să cânt la microfon, decât să vorbesc”, a glumit ea.
”Vreau să vă mulțumesc tare mult pentru că sunteți aici și pentru că ați fost aici pe tot parcursul acestui concurs. Și nu numai. Unii dintre voi ați fost alături de noi de la început, de când nu ne știa nimeni, de când ne chinuiam să ne bage lumea în seamă, iar pentru asta vrem să vă mulțumim.”
”A fost o experiență extraordinar de frumoasă, dar și foarte grea. Acum mă bucur că am obținut locul 3, că ne-am clasat pe locul 3 și că am fost pe locul 2 la public, ceea ce înseamnă că suntem, cum s-ar fi spus în anii trecuți, câștigătorii inimilor. Cred că asta este mult mai important decât niște note acordate.”.
”În general, e foarte subiectivă treaba asta cu dat note muzicii și artei, dar eu cred cel mai mult în ceea ce simte publicul și cred că publicul mereu are dreptate, în orice, intituiția publicului e cea mai puternică.”
”Cred că rămâne foarte multă încredere că România poate să fie sus.”
”Așa că vă mulțumim încă o dată și așteptăm întrebări sau sugestii despre ce să facem în continuare.”
”Vreau să mulțumesc tuturor oamenilor implicați. Singură n-aș fi putut să fac asta. De fapt, n-am fi reușit să obținem această performanță.”
”Ca sfat pentru viitorii participanți la Eurovision: dragilor, aveți nevoie de o echipă, aveți nevoie de oameni în care să vă puneți toată încrederea, fiindcă singur este foarte, foarte greu.”
”Asta mi-a spus chiar Jamala, câștigătoarea din 2016. Mi-a spus că am mare noroc că sunt împreună cu o echipă atât de frumoasă.”
”Mulțumesc, în primul rând, băieților din trupă: Bogdan, Matei, Luca, Tomas. Mulțumesc Dariei, dansatoarea și alter ego-ul meu, așa cum a fost denumită. Mulțumesc lui Dan Fințescu, managerului, Universal Music, Victor, Ana, Felicia, pentru implicare.”
”Sper ca România să își susțină și mai mult artiștii, să înțeleagă faptul că nu toți artiștii sunt la fel și că fiecare om este diferit, și că nu funcționăm la fel. Să dăm voie artiștilor să experimenteze, să fie ei! Noi cred că așa am câștigat foarte mult, când vine vorba de publicul internațional, fiindcă și atunci când intram în culise la Eurovision eram strigați «Romanian kids» (copii români, n.r.)”
”Cred că după această victorie cu asta se va rămâne: România poate să fie sus”
“Am ieşit pe stradă să mă plimb cu mama mea, înainte de semifinală, şi au venit nişte străini, nu ştiu din ce ţară erau, şi mi-au cerut poză şi după ce am făcut poza au scos steagul României din buzunar. Da, care erau şansele? (…) Eu asta mi-am dorit de la început. Nu mi-am dorit să câştig Eurovisionul, mi-am dorit să am un moment foarte bun care să rămână în istorie. Şi dacă era să câştigăm, era un bonus. Dar nu s-a întâmplat chestia asta. Ba, s-a întâmplat, că am câştigat foarte mult, am câştigat un ‘fun-base’ foarte puternic, încrederea voastră şi onoarea de a avea în jurul nostru. Deci am câştigat, deja e sold-out la ce am fi putut să câştigăm”
Smaranda Vornicu, șefa delegației României la Eurovision 2026, a spus că rezultatul arată că talentul românesc poate avea succes pe scenele internaționale, atunci când există susținere.
„Sper că se poate vedea din acest lucru că, având susținerea Asociației Industriei Muzicale din România, căreia îi mulțumim din suflet pentru tot suportul, industriile creative din România și talentul românesc pot să fie victorioase pe scenele și în proiectele internaționale. Sperăm ca Televiziunea Română, ca televiziune publică, să fie liantul unor asemenea proiecte, care să ducă tot mai mulți artiști spre victorii, nu doar la Eurovision, ci și la alte mari festivaluri ale lumii”, a declarat Smaranda Vornicu.
La aeroport au fost prezente și familiile colegilor Alexandrei. Revederea a fost plină de emoție, după săptămâni în care și-au urmărit copiii pe una dintre cele mai importante scene muzicale din lume.
„Mi se pare extraordinar că s-a întâmplat lucrul acesta și cred că aș face-o încă o dată. L-aș susține încă o dată pe Thomas să meargă alături de Alexandra”, a spus Eduard Cîrcotă, tatăl lui Thomas.
Cristian Șofron, tatăl lui Luca, spune că adevărata provocare începe după succesul de la Eurovision.
„E mai simplu să ajungi acolo sus decât să te menții acolo sus. Sigur, n-a fost ușor pentru ei, dar acum să vedem ce stea au și ce se va întâmpla cu acest mare succes pe care l-au obținut”, a declarat Cristian Șofron.
Alexandra Căpitanescu nu are deocamdată planuri să participe și anul viitor la Eurovision. Se concentrează pe concertele planificate și pe piesele pentru albumul pe care ea și trupa vor să-l lanseze cât mai repede.
Numeroși susținători au așteptat echipa României cu emoție.

La conferința de presă la care TVR este co-organizator, de la Aeroportul Internațional Henri Coandă – zona Sosiri, au fost invitați Alexandra Căpitănescu și trupa sa, Smaranda Vornicu – Head of Delegation, Iuliana Marciuc – responsabil de proiect și Victor Rebenciuc – Head of Media pentru România.

