Adrian Veștea: Vreau să fie foarte clar. Nu îmi depun mandatul de premier desemnat
Premierul desemnat, Adrian Veștea, a subliniat, luni seară, într-o postare pe Facebook, la finalul ședinței Biroului Politic Național al PNL, că nu își va depune mandatul.
“Tocmai ce s-a încheiat ședința Biroului Politic Național, alături de deputații și senatorii PNL, primarii și președinții CJ, în urma căreia mi-am spus punctul de vedere. Vreau să fie foarte clar: nu îmi depun mandatul de premier desemnat. Am acceptat această responsabilitate cu bună-credință și voi merge mai departe cu mandatul încredințat, pentru că România are nevoie urgentă de stabilitate și de un guvern funcțional” a scris Adrian Veștea pe pagina sa de Facebook.
Declarația premierului desemnat vine după ce, la finalul ședinței Biroului Politic Național al PNL, președintele formațiunii, Ilie Bolojan, a anunțat în fața presei că liberalii nu îl susțin pe Adrian Veștea pentru funcția de premier. Conducerea PNL i-a dat termen lui Adrian Veștea ca până marți, la ora 10.00, să îți depună mandatul de premier desemnat.
În postarea de pe pagina sa de Facebook, Adrian Veștea a mai precizat: Am acceptat mandatul de premier desemnat pentru România, nu împotriva PNL și nu împotriva lui Ilie Bolojan. Tocmai de aceea, nu pot fi de acord cu prezentarea acestei desemnări drept un „act ostil” sau o încercare de rupere a partidului. Nu am construit nimic împotriva colegilor mei și nu urmăresc o confruntare internă. Guvern minoritar? Nu sunt vremuri pentru așa ceva. Am răspuns unei responsabilități într-un moment în care țara are nevoie urgentă de stabilitate și de un guvern funcțional.
Ilie Bolojan i-a cerut preşedintelui Nicuşor Dan să convoace noi consultări pentru găsirea altei soluţii, inclusiv pentru un guvern minoritar.

