Acordul cu Iranul a fost semnat, a anunțat președintele SUA, Donald Trump
Acordul cu Iranul a fost semnat, a declarat, luni, președintele American, Donald Trump, transmit agențiile internaționale de presă. Deocamdată nu există o confirmare din partea Teheranului.
Donald Trump a precizat că detaliile vor fi făcute publice în curând: ‘Probabil foarte curând. Aș spune cândva, după vineri. Cred că în viitorul foarte apropiat’.
Președintele SUA a făcut referire la acord în timpul unei întâlniri avute cu președintele francez, Emmanuel Macron, sosit în Franța, la Evian, pentru a participa la summitul G7.
„Sunt foarte bucuros să spun: E semnat, acordul e semnat complet”, a spus Trump.
‘Acordul a fost semnat. Și strâmtoarea este deja parțial deschisă, după cum știți. Vineri, va fi deschisă complet‘, a mai declarat Trump în fața jurnaliștilor.
Anterior, înalți responsabili americani au declarat că Statele Unite și Iranul au semnat în format digital un memoradum de înțelegere. Iar ceremonia oficială de semnare se așteaptă să aibă loc vineri, în Elveția.
Memorandumul a fost semnat de președintele american Donald Trump, de vicepreședintele JD Vance și de președintele parlamentului iranian, Mohammad Bagher Ghalibaf.

