Acces redus la tratamente noi. 1.110 zile de așteptare pentru pacienții români
România este ultima din Uniunea Europeană în privința accesului la medicamente inovatoare. Pacienţii români aşteaptă cel mai mult, peste 3 ani, până beneficiază de compensarea terapiilor noi de care ceilalţi europeni au parte. Cheltuiala publică netă cu medicamentele per cap de locuitor e cea mai mică din UE. Şi avem şi cea mai mare mortalitate evitabilă.
Românii așteaptă, în medie, 1.110 zile până pot primi compensat un medicament nou, dublu ca durată față de alţi europeni, arată un raport prezentat de Asociaţia Română a Producătorilor Internaţionali de Medicamente.
E cea mai lungă aşteptare din Uniune pentru terapii noi care pot face, uneori, diferenţa dintre viaţă şi moarte pentru cei care suferă de cancer sau de boli rare.
Rozalina Lăpădatu, preşedinte, Asociația Pacienţilor cu Afecţiuni Autoimune: E imposibil să stai să aştepţi mai bine de 3 ani un medicament care îţi poate salva viaţa. Multe persoane au rude care lucrează în străinătate şi încearcă să se trateze pe asigurările lor.
Din 168 de medicamente inovatoare aprobate la nivel european, doar 28 erau compensate în România, la începutul acestui an, arată raportul.
Statul român a inclus pe listă doar 1 din 5 medicamente oncologice şi pentru boli rare aprobate în UE între 2021 şi 2024. Sub jumătate din media Uniunii.
Dr. Ioana Bianchi, director Relații Externe ARPIM: Ţări din jurul nostru se situează la rate de compensare fie la nivelul mediei europene de 45 la sută, fie chiar depăşesc această medie.
Discuţiile începute anul trecut pentru mecanisme de acces mai rapid la terapii noi au rămas în aer.
Dan Zaharescu, director executiv, ARPIM: În acest moment, din cauza crizei politice cu care ne confruntăm, este extrem de dificil să finalizăm această pare a proiectului. Practic este un discount care este acordat de producător.
Cseke Attila, ministrul interimar al Sănătății: Mecanismele prin care aceste medicamente ajung pe liste de compensate – este o analiză, încă o dată nu, mandatul este interimar. Bugetul pe medicamente în ultimii 3 ani s-a dublat, din ceea ce am date.
România are, totuşi, cea mai mică alocare pentru sănătate. Sub jumătate din media comunitară, inclusiv pentru medicamente. Şi mortalitatea evitabilă e cea mai mare din Uniune.
Luminiţa Vâlcea, director COPAC, preşedinte Asociaţia ,,Vocea Pacienţilor”: Dacă o să vă spunem că avem nevoie de mai mulţi bani la sănătate, o să spuneţi că e criză, e inflaţie. Auzim asta din 2014. Anul acesta este cam cel mai greu pentru pacienţi din ultimii cinci.
Peste 140 de medicamente inovative sunt acum în aşteptarea compensării.

