Medicamente

Rogobete: În contul datoriei către Pfizer s-ar putea negocia pentru aducerea de medicamente inovative

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a declarat vineri că se analizează deschiderea unei negocieri directe cu Pfizer astfel încât în contul sumei de 600 de milioane de euro cât datorează România să primească de la companie medicamente inovative și astfel să fie introduse terapii moderne în sistemul de sănătate public.

Prețul medicamentelor inovative va scădea cu 35% atunci când le expiră patentul

Medicamentele care vor ieşi de sub patent şi vor putea fi copiate se vor ieftini cu 35 la sută. Este vorba de pastile destinate tratării tuturor bolilor. Apar modificări şi pentru medicamentele care au ieşit deja de sub patent. În schimb, preţul vaccinurilor va creşte. Ministrul Sănătăţii susţine că a fost asigurat de producători că nu-şi vor retrage pastilele din România, dar asociaţiile de pacienţi se tem că nu vor avea acces în continuare la tratamentele care îi ţin în viaţă.

Ultima Oră

Cele mai citite