Abonament de tramvai, vechi de 100 de ani, descoperit la Oradea

14 February 2026, 17:13

Muncitorii care lucrează la reabilitarea Palatului Primăriei Oradea au descoperit un abonament de călătorie vechi de aproape 100 de ani. Documentul a fost scos din zgura de izolare a podelei, într-un birou din clădire.

Abonamentul are o valoare mare pentru istoria locală. Constructorii și-au dat seama că documentul ar putea fi unul important pentru comunitate şi i-au anunţat pe şefii lor.

Abonamentul recuperat din stratul de zgură a fost înrămat şi expus într-un mic muzeu, la sediul societăţii de transport local din Oradea.

Tramvaiul a fost introdus pe străzile din Oradea în 1906 și, 20 de ani mai târziu, oraşul avea patru linii de tramvai electrice. Extinderea rețelei s-a făcut în etape, cu bani din bugetul local.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite