Abonament de tramvai, vechi de 100 de ani, descoperit la Oradea
Muncitorii care lucrează la reabilitarea Palatului Primăriei Oradea au descoperit un abonament de călătorie vechi de aproape 100 de ani. Documentul a fost scos din zgura de izolare a podelei, într-un birou din clădire.
Abonamentul are o valoare mare pentru istoria locală. Constructorii și-au dat seama că documentul ar putea fi unul important pentru comunitate şi i-au anunţat pe şefii lor.
Abonamentul recuperat din stratul de zgură a fost înrămat şi expus într-un mic muzeu, la sediul societăţii de transport local din Oradea.
Tramvaiul a fost introdus pe străzile din Oradea în 1906 și, 20 de ani mai târziu, oraşul avea patru linii de tramvai electrice. Extinderea rețelei s-a făcut în etape, cu bani din bugetul local.

