SUA şi Iranul se acuză reciproc de încălcarea armistiţiului
Au fost noi atacuri în Orientul Mijlociu, la doar o săptămâna de la semnarea Memorandumului de Înţelegere dintre Statele Unite şi Iran. După ce forţele iraniene au lovit ieri a doua navă comercială în Strâmtoarea Ormuz, armata americană a atacat ţinte din Iran. Gărzile revoluţiei islamice care au ripostat prin bombardamente în Kuweit şi Bahrain, unde sunt obiective militare ale Statelor Unite. Preşedintele Donald Trump a ameninţat Iranul cu intensificarea loviturilor militare, dacă va continua să încalce armistiţiul.
Atacurile americane asupra Iranului au vizat sisteme de supraveghere militară şi comunicaţii, apărare aeriană, radare de coastă, depozite de drone şi mine.
Comandamentul Central al Statelor Unite a precizat că loviturile au fost un răspuns la atacul cu drone al Iranului asupra unei nave comerciale în Strâmtoarea Ormuz.
Preşedintele Donald Trump a acuzat Teheranul că a încălcat din nou armistiţiul şi a lansat un ultimatum dur pe contul de socializare:
„Este foarte posibil ca ei să nu învețe niciodată! S-ar putea ajunge într-un punct în care să nu mai putem da dovadă de înțelegere și să fim forțați să finalizăm pe cale militară treaba pe care am început-o cu un real succes. Dacă acest lucru se va întâmpla, Republica Islamică Iran nu va mai exista!” a transmis Trump pe Truth Social.
La scurt timp după avertismentul preşedintelui Donald Trump, Iranul a ripostat loviturilor americane.
Corpul Gardienilor Revoluţiei a atacat cu rachete şi drone ţinte din Kuweit şi Bahrain, unde Statele Unite au obiective militare strategice. Forţele iraniene au avertizat că vor continua să bombardeze bazele americane din regiune şi au acuzat administraţia Trump de încălcarea armistiţiului.
Statele arabe atacate au condamnat Iranul pentru agresiune, iar Bahrain a cerut o reunirea de urgenţă a Consiliului de Securitate al ONU. Ministerul de Externe de la Teheran consideră că Statele Unite au escaladat tensiunile în regiune prin bombardamentele asupra ţintelor iraniene. În acelaşi timp, revendică dreptul de administrare a tranzitului comercial prin Strâmtoarea Ormuz.
Abbas Araghchi, ministrul iranian de externe: Orice interferență în această problemă, orice încercare de a stabili aranjamente noi sau separate de cele aplicate în prezent de Republica Islamică Iran, va duce la complicații suplimentare, va întârzia redeschiderea Strâmtorii Ormuz și va crește nivelul tensiunii, astfel cum, în ultimele două nopți, am fost martori la incidente în Strâmtoarea Ormuz care au dus la o creștere a tensiunii și a confruntării.
Traversarea căii Navigabile prin care, înainte de război, erau transportate 20% din producţia mondială de ţiţei şi gaze lichefiate este încă nesigură. Washingtonul recomandă o rută sudică, de-a lungul coastei Omanului, în timp ce Teheranul, care își propune în cele din urmă să perceapă taxe pentru utilizarea strâmtorii, dorește ca navele să folosească o rută nordică prin apele sale și sub controlul său.

