Traficul feroviar a fost suspendat în toată Germania din cauza unei defecţiuni la sistemul IT
Tot traficul feroviar din Germania a fost oprit noaptea trecută timp de aproape 3 ore. Pana uriașă a surprins sute de mii de călători în garniturile aflate deja în circulație sau în gări. Explicația operatorului național de căi ferate: o defecțiune la sistemul IT și de comunicație internă, care permite schimbul de mesaje inclusiv între conductori. Deutsche Bahn nu a dezvăluit însă cauza incidentului. Circulația feroviară este reluată treptat, prin urmare pot exista probleme și la această oră.
„Încercăm acum să direcţionăm trenurile către gări, astfel încât călătorii să poată coborî. Iar apoi va trebui să rezolvăm problema, pe care nu o cunoaştem încă, a transmis, pe platformele online, la orele serii, operatorul național de căi ferate din Germania. Credem că nimic nu va mai circula în această noapte, a fost anunțul panicard al unei companii feroviare private, care operează în zona Hamburg, Bremen şi Hanovra.”
Au fost afectate toate trenurile, fie urbane, regionale sau pe distanțe lungi, din Germania. Principala cale de comunicație dintre conductori și centrele de control a picat.
Operatorul feroviar german a transformat garniturile retrase în stații de așteptare, a pus la dispoziția călătorilor alternative rutiere de transport, a emis vouchere de taxi și de hotel pasagerilor blocați în gări. Dar nu peste tot a fost posibil.
Reluarea traficului a început în jurul orei 01.00, după ce experții IT au lucrat non-stop la rezolvarea problemei. Cauza a fost identificată, dar nu și dezvăluită public.
Sunt decenii de când operatorul național de căi ferate din Germania nu mai investește în infrastructură. Este nevoie de fonduri publice masive. Lipsa modernizării a dus la nerespectarea orarelor, o problemă gravă pentru prestigiul proverbial al punctualității nemțești.

