George Simion: Votul pentru guvernarea Veștea nu va beneficia de susținerea parlamentarilor AUR. Acest guvern nu o să treacă de vot
Președintele AUR, George Simion, a făcut declarații de presă și a declarat că AUR nu va vota guvernul Veștea. Liderul AUR a precizat că parlamentarii AUR vor ieși din sală în momentul votului.
Preşedintele AUR a declarat că Guvernul Veştea nu va avea voturile partidului său la învestirea din plenul reunit.
‘Dacă va exista un vot pentru această guvernare (…) nu va beneficia de susţinerea parlamentarilor AUR”, a spus Simion.
Nu o să-l alegem pe domnul Veștea din patriotism. Din patriotism vrem alegeri anticipate, a mai declarat George Simion.
Declarații George Simion:
- Din cât am ascultat posturile tv, este nevoie de AUR
- Este nevoie de voturile AUR pentru susținerea unui guvern, pentru a scoate țara din grijă, pentru a scăpa de Bolojan
- Suntem de acord, consecințele acestei guvernări trebuie înlăturate, programul politic al acelei guvnerărio nu ami tebuie rpeetat
- AUR a votat împotriva guvernării Bolojan
- Diseară, dacă va exista un vot pentru această guvernare cu un premier care nu a venit să ne ceară susținerea, nu va beneficia de susținerea parlamentarilor AUR; nu are rost să se iluzioneze unul și altul.
- AUR rămâne fidel poporului român
- Suntem dispuși să pune umărul la scoaterea României din criză
- Dacă votul este diseară, noi vom ieși din țară
- Fac apel la Adrian Veștea să predea mandatul, acest guvern nu o să treacă de vot
- Îl aștept pe domnul Veștea până diseară la ora 20.00 la sediul partidului nostru, ca să ne spună ce vrea să facă

