Alina Gorghiu: Deciziile de cerere a demisiilor sunt abuzive și adâncesc o ruptură pe care eu o refuz
Deputata PNL Alina Gorghiu a declarat, duminică, după ce Congresul Extraordinar al PNL a votat o rezoluţie prin care li se cere ei, premierului desemnat, Adrian Veştea, şi altor trei membri demisia din partid, că vor contesta aceste decizii ‘abuzive’, susţinând că ‘adâncesc o ruptură’ pe care ea o refuză.
“Sunt din 2001 în partid şi am trecut prin mulţi preşedinţi, inclusiv eu am avut un mandat de doi ani. Nu suntem niciunul dintre noi de acord cu abuzurile actualei conduceri şi nu mai impresionează pe nimeni aceste ameninţări cu excluderi sau solicitări de demisii care, din păcate, şi asta o spun cu toată responsabilitatea, nu rezolvă nici problema Partidului Naţional Liberal, nu rezolvă nici problema ţării. Sunt nişte decizii pe care, aşa cum am anunţat public, le vom contesta, dar cu părere de rău pentru fiecare membru al acestui Partid Naţional Liberal, aceste decizii abuzive adâncesc o ruptură pe care eu o refuz. Eu, ca fost preşedinte, am şi dreptul, dar am şi obligaţia – şi am spus-o lui Bolojan în ultima şedinţă de Birou Politic Naţional – să atrag atenţia că această ruptură dacă are loc va fi în detrimentul Partidului Naţional Liberal”, a afirmat Gorghiu la Antena 3 CNN.
Ea a subliniat că ‘nimeni nu poate să decidă excluderea unui membru a cărui singură vină este libertatea de exprimare şi de conştiinţă în interiorul partidului’ şi l-a acuzat pe Ilie Bolojan că este ‘cel care a împins ţara în acest impas’.
“Foarte mulţi dintre colegii noştri, ca şi foarte mulţi dintre români spun o chestiune absolut de bun-simţ, şi anume că trebuie să deblocăm România. Cum deblocăm România? Alegerea noastră a fost foarte simplă: printr-un premier liberal, capabil să dea ţării un guvern funcţional şi o direcţie proeuropeană clară. Gândiţi-vă că Ilie Bolojan, din pricina căruia am ajuns în situaţia aceasta, blochează, prin deciziile sale, prin refuzul oricărui compromis rezonabil, de o lună jumătate sau mai bine de o lună jumătate, formarea unui guvern. Prin felul în care a forţat lucrurile în interiorul PNL, Bolojan este cel care a împins ţara în acest impas, şi nu circumstanţele, nu adversarii politici, nu hazardul, ci alegerile personale ale unui om care s-a visat în continuare premier, alegerile sale personale de a juca exclusiv cartea candidaturii la prezidenţiale în 2030, toate aceste opţiuni personale ale lui Ilie Bolojan au închis una câte una toate ieşirile confortabile din această zonă de blocaj a ţării“, a adăugat Gorghiu.
Alina Gorghiu a precizat că ea şi colegii săi vor merge ‘până la capăt’. “Mâine în Parlamentul României avem o propunere de premier liberal în persoana lui Adrian Veştea, avem un program de guvernare din care veţi vedea că suntem preocupaţi de tot ce s-a întâmplat până acum în actul guvernamental. Ne dorim extrem de tare să depăşim momentele complicate economice“, a transmis ea.
Potrivit acesteia, va fi ‘un număr relevant de parlamentari, suficient şi necesar, pentru ca acest guvern mâine să fie învestit’.
“Nimeni nu va afecta direcţia proeuropeană a acestei ţări. Mai avem 24 de ore până mâine, cred, în seara asta se va depune programul de guvernare, lista de miniştri şi mâine vom vedea în Parlament cum vor evolua lucrurile, însă guvernul Vestea va merge în Parlament. (…) Dacă eu sunt în situaţia aceasta, de a fi exclusă de Ilie Bolojan, nu este pentru că e foarte stăpân pe situaţie, ci pentru că îi este frică de faptul că un premier liberal mâine va fi învestit în Parlamentul României şi că situaţia României va fi deblocată. Veţi vedea mâine cum dintr-odată toate lucrurile se vor linişti. Avem în balanţă orgoliul lui Ilie Bolojan într-un taler şi situaţia României în partea cealaltă. Cred că alegerea este uşoară pentru colegii din Parlament şi conştiinţa fiecăruia va fi importantă mâine la vot“, a spus Gorghiu.
Deputata a susţinut că viitorul guvern propus de Adrian Veştea va fi unul cu identitate liberală asumată, atât în programul de guvernare, cât şi în calitatea oamenilor, menţionând că s-a discutat să fie cel puţin cinci liberali în acest cabinet.
“E un mesaj totuşi pe care Partidul Naţional Liberal – sigur, nu imediat, dar în viitorul apropiat, după învestirea Guvernului – îl va înţelege”, a spus aceasta.
Gorghiu a afirmat că nu a avut nicio discuţie personală cu preşedintele Nicuşor Dan, dar o bucură desemnarea lui Adrian Veştea ca premier liberal. “Preşedintele a fost pus într-o situaţie ingrată, să nu ai niciun feedback constructiv de la Ilie Bolojan, premier interimar la momentul acesta, nicio reacţie din partea UDMR şi USR de deblocare a situaţiei, a fost poate cel mai urât lucru pe care partidele proeuropene ar putea să-l facă şi sigur cu consecinţe pe care şi le asumă. De aceea, cred că preşedintele a ales cea mai bună variantă dintre variantele pe care le avea în discuţie“, a apreciat Gorghiu.
Întrebată dacă va face un alt partid cu nemulţumiţii din PNL, Gorghiu a răspuns: ‘Vom reveni în PNL, pentru că PNL este un partid istoric, care ştie ce înseamnă legea, respectul de sine, libertatea de exprimare şi de conştiinţă’.
Congresul Extraordinar al PNL a adoptat, duminică, două rezoluţii care prevăd că participarea membrilor partidului la construcţia unui guvern cu PSD va genera excluderea lor şi prin care se solicită demisia din PNL a lui Adrian Veştea, Lucian Bode, Rareş Bogdan, Hubert Thuma şi Alinei Gorghiu.

