Încep lucrările de remediere la Pasajul Basarab din București. Circulația rutieră și transportul public în zonă vor fi afectate
Circulația rutieră și transportul public în zona Pasajului Basarab vor fi afectate începând de sâmbătă, 20 iunie, când încep lucrările de remediere a acestei infrastructuri, a informat Primăria Capitalei.
Astfel, de sâmbătă până pe 29 iunie, se va lucra doar în zona liniilor de tramvai, fără afectarea traficului auto. Va fi scoasă din tensiune linia de contact pentru a se putea lucra în siguranță.
În perioada 29 iunie – 31 iulie, mașinile vor circula pe o singură bretea, în ambele sensuri, dinspre Calea Grozăvești înspre Șos. Nicolae Titulescu și invers.
“Toată luna august, traficul auto se va muta pe cealaltă bretea. Din septembrie, odată cu începerea școlii și revenirea traficului, vom avea închideri punctuale pe carosabil. Totul va fi gata până la finalul anului”, precizează sursa citată.
De sâmbătă, vor fi suspendate liniile de tramvai 4 și 11. În locul lor, STB înființează linia 54, care va circula între Depou Alexandria – Zețarilor – Șura Mare.
Linia 44 va circula cu parc mărit, iar linia 1 va circula deviat, între Romprim – Piața Sudului – Dristor – Obor – Banu Manta, în ambele sensuri.
Linia 10 va circula deviat, între Romprim – Piața Sudului – Piața Eroii Revoluției – Trafic Greu – 13 Septembrie – Ghencea (în ambele sensuri).
Va fi înființată linia navetă 610, între Primăria Sectorului 1 – Pasaj Basarab – Piața Leul – Piața Danny Huwe – Șos. Progresul, cu întoarcere pe Panduri.
De la 1 septembrie, circulația tramvaielor revine la normal, dar vor mai avea loc intervenții punctuale la Pasajul Basarab, astfel încât să fie gata până la finele anului.
Lucrările vizează: înlocuirea parapetului metalic degradat, a aparatelor de reazem nefuncționale și a rosturilor de dilatație; înlocuirea sistemului de colectare și evacuare a apei de pe pasaj; așternerea de covor asfaltic, strat de uzură pe cale pasaj și strat de legătură și uzură pe rampe; curățarea suprafețelor de beton și metal prin sablare, astuparea fisurilor și aplicarea de mortare speciale, protecție anticorozivă a suprafețelor, protecția hobanelor; executarea marcajelor rutiere, reparații la panourile fonoabsorbate; reparații la nivelul scărilor rulante.
PMB menționa că pasajul nu a fost recepționat la timp și ajuns ‘plin de rugină, degradat’, nesigur pentru pietoni și șoferi, având fisuri la stâlpii din beton.
În urma unei tranzacții extrajudiciare au fost readuși pe șantier constructorii Astaldi (actualul Webuild) și FCC, care au făcut proiectarea și urmează să înceapă reparațiile, alături de Trustul de Clădiri Metropolitane și Energetica Servicii.

