Kelemen Hunor neagă faptul că ar fi fost sunat pe Peter Magyar ca să nu voteze guvernul Veștea
“Fabulaţii şi invenţii, lipsite de orice logică”. Așa caracterizează Kelemen Hunor afirmațiile potrivit cărora UDMR ar fi luat decizia de a nu vota Guvernul Veştea după ce a fost sunat de premierul Ungariei, Magyar Peter.
“Stați liniștiți oameni buni, n-am vorbit cu premierul Ungariei din data de 23 aprilie. Deciziile pe care noi le luăm în politica românească sunt deciziile noastre și nu sunt influențate de nimeni. N-au fost și nu vor fi. Suntem în stare să gândim cu capul nostru și suntem în stare să evaluăm situația politică și perspectivele politice, iar deciziile noastre țin cont doar de ceea ce credem că este bine pentru comunitatea noastră și pentru România“, a scris Kelemen Hunor, miercuri seară, pe pagina sa de Facebook.
Kelemen Hunor a spus că sunt “teorii conspiraţioniste” care nu îl vor ajuta pe premierul desemnat, Adrian Veştea, să obţină mai uşor voturile necesare pentru învestirea de către Parlament.
În postarea sa, președintele UDMR a făcut referiri și la alte afirmații despre care spune că nu sunt adevărate, cum ar fi faptul că Ilie Bolojan ar fi făcut o înţelegere cu Peter Magyar pentru gazele din Marea Neagră.

